favorites basket
user
Наука5 август 2022

Следващата седмица 6 метеоритни потока ще се припокрият в августовското небе

Звездопадите няма да са особено ярки

Следващата седмица 6 метеоритни потока ще се припокрият в августовското небе
Периодично през годината небето се озарява от метеоритен дъжд. Няколко привличат вниманието, защото осигуряват сравнително постоянен запас" от падащи звезди и красиво шоу - Персеидите, Леонидите, Геминидите... Но има много други звездопади, някои от които дори нямат собствени названия, но продължават по дълго от "маститите" звездни представления.

Да, някои метеоритни дъждове продължават доста дълго време, но обикновено се обсъждат само около пика им. Това не изненадващо. Та нали хиляди хора тръгват с колите си извън града, седят по поляните в тъмните нощи, за да наблюдават космическото шоу. Ето защо те предпочитат да са "на терен" във вечерите, когато се очаква пик.

През следващата седмица ще се припокрият шест метеоритни потока, които няма да бъдат много изобилни, пише Space.com. Подобно метеоритно
стълпотворение" ще има и през декември. 


Какво е метеорен дъжд

Метеорите възникват, когато частици прах, песъчинки или чакъл навлизат в земната атмосфера. Понякога нещо дори по-голямо създава наистина ярко шоу. Скоростта на навлизане създава огромно триене с атмосферата, което води до изгаряне на входящия обект, освобождавайки в този процес много светлина (а понякога и дим). 

Около половината от звездопадите са „спорадични“, идващи от произволни посоки в небето по непредсказуемо време. Другата половина изглежда идват от определени точки в небето в конкретни периоди от годината. Те са известни като метеоритни дъждове, с изключение на много редките случаи, когато са толкова изобилни, че се наричат ​​метеорни
бури".

Звездопадите са продукт на комети или астероиди, които се разпадат и оставят петна" от материал. Когато орбитата на Земята попадне в едно от тези петна, ние получаваме повече метеори, които изглежда идват от определена част от небето – известна като радиант – определена от местоположението на петната. Дъждовете са кръстени на съзвездието, от което изглежда, че идват (Персеидите ни се струва, че идват от съзвездието Персей) и се появяват всеки август. Има метеорни потоци, които се кръщават на най-близката звезда, до която ни се вижда, че се намират.

Какво да очакваме

Точното време на началото и края на космическите пърформънси не винаги е точно. Астрономите, въз основа на досегашния си опит и изследвания, казват - може би това ще се случи от 3 до 10 август.

Персеиди
Те тръгнаха на 17 юли, пикът им ще е на 13 август. Ще се случи на 58 северни градуса, така че ще могат да им се радват само хората от Северното полукълбо или южните тропици.

Южни делта аквариди
Те достигнаха своя връх на 30 юли и ще продължат да се сипят до 23 август. Радиантът е на 16 градуса южна ширина, Шоуто няма да е видимо за наблюдатели  близо до или над Арктическия кръг. 

Alpha Capricornids
Дълъг, но не много концентриран метеорен дъжд, тръгнал е на 3 юли, ще продължи до 15 август, пикът е бил на 30 юли. Сияещите частички са толкова близо до небесния екватор, че ще се виждат почти навсякъде.

Piscis Austrinids
Въпреки че достигнаха своя връх на 28 юли, Piscis Austrinids продължават своето феерично падение до 10 август. Радиантът е 30 градуса южно, няма да го видят жителите на Северна Европа и по-голямата част от Канада. 

Йота Аквариди
Макар и толкова редки, че Уикипедия дори не ги споменава, Йота Акваридите могат да се видят само от южните ширини. Пикът им е на 6 август.

Kappa Cygnids
Пикът им ще е на 18 август. Радиант - 59 север. Появяват се почти по същото време, по което и Персеидите, но сияят от другата страна на небето.

Space.com предупреждава и за малко познатите Козикорниди, различни от Алфа Козикорнидите. Международната метеорна организация не признава разграничението, но отбелязва, че източникът на антехелион (ANT) е област от небето почти срещу Слънцето, която има редица неравномерни и трудни за разграничаване дъждове през годината. През август може да изглежда, че някои от тях идват от Козирог.

Повечето метеорни дъждове се виждат най-добре между полунощ и зазоряване, а не вечер. Това ще важи за следващата седмица, когато растящата Луна ще засенчва наблюденията по-рано през нощта.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.