
Илюстрация: freestocks, Unsplash ,
Изследванията сочат, че хората непрекъснато се опитват да получат все повече и повече неща, като нов смартфон или дрехи и обувки, въпреки че това не винаги им носи щастие. Американски учени установиха какво обяснява това желание за голям брой нови материални блага, пише Daily Mail.
„Хората непрекъснато се стремят да бъдат щастливи и често това щастие се крие в материалните неща. Човек непрекъснато се нуждае от повече и повече. Но много хора не могат да постигнат щастие във въображението си и това причинява депресия. Затова хората попадат в капана на „вечните желания“. За да намерят щастие, те се нуждаят от все повече и повече неща. Но както показват проучванията, това не винаги води до желания резултат и хората стават нещастни. Нашето изследване обяснява защо продължаваме тази вечна борба, макар да търпим негативни последствия от нея, казва Рахит Дъби от Принстънския университет, САЩ.
Учените смятат, че мозъкът ни е програмиран да притежава все повече и повече материални блага. Това се дължи на факта, че човек постоянно се тревожи за разликата между това, което има и това, което иска да има. Също така, човек в търсене на щастие често се фокусира върху миналия си опит. Например, пътували сте миналата година и сте си прекарали добре и очаквате подобно преживяване да се повтори отново. Също така учените са стигнали до извода, че ние постоянно се стремим към повече, защото свикваме с охолния живот, а освен това сме повлияни от различни социални стандарти.
Учените са създали компютърни модели, които имитират работата на човешкия мозък и които могат да съпоставят различни ситуации с различни действия. Изследванията показват, че дори получаването на това, което искате, не ви прави наистина щастливи. Постоянно се сравняваме с други хора и се стремим да отговаряме на определени стандарти, както и се опитваме да повторим минали положителни преживявания.
От друга страна, както казват учените, ако човек не е доволен от това, което има, той се опитва да подобри положението си. Но това е вечна борба, която в крайна сметка води до хроничен стрес.
„Нашето изследване също така показва, че в преследването на щастието често обезценяваме това, което вече имаме, и това води до депресия и свръхконсумация, тоест придобиване на все повече и повече материални неща“, казва Дъби.
Но учените уточняват, че трябва да подходим внимателно към резултатите от анализите, тъй като компютърният модел може да не съответства напълно на човешкото поведение.