
Илюстрация: Wikimedia.org
Учени направиха безпрецедентно изявление - океаните трябва спешно да бъдат признати за живо същество с всички произтичащи от това последствия. Площта на Световния океан, който включва океани и морета, е 71% от повърхността на Земята. Там се произвежда по-голямата част от нашия кислород и се осигурява на човечеството значително количество ресурси под формата на храна, минерали и енергия. Но въпреки всички тези характеристики, океаните на Земята все още са катастрофално недостатъчно представени в международните екологични конвенции, пише Science Alert .
Позовавайки се на изброените фактори и "заслугите" на Световния океан към човечеството и планетата като цяло, група учени направиха безпрецедентно изявление – Световният океан трябва спешно да бъде признат за живо същество с всички произтичащи от това последствия, а именно - неотменни права. Това се казва в нова статия, написана от учени от Центъра за земно право в Съединените щати и Университета на Ватерло, публикувана в списание PLOS Biology.
Според експертите международното право трябва да се развива и не може повече да се поддържа статуквото на екологичното право, което всъщност е законно унищожаване на природата. Учените са категорични, че загрижеността за здравето на океана всъщност е загриженост за човешкото здраве и затова е необходимо да се предприемат всички възможни стъпки, за да се запази неотменното право на океаните да съществуват, да процъфтяват и да се възстановяват.
Връзката между хората и околната среда, включително Световния океан, трябва да се регулира с помощта на отделни институции и закони, се казва в документа. Една от тези правни рамки според учените е правото на съществуване – при хората това е етнически принцип, който е в основата на законите в различни части на света. Сега обаче изследователите предлагат да се разглежда Световния океан, който заема 71% от повърхността на Земята, като "живо същество", съществуващо самостоятелно.
Това трябва да бъде първата стъпка в създаването на отделна институция и поредица от закони, които по същество ще бъдат фокусирани и адресирани само към нуждите на самия Световен океан. Учените отбелязват, че настоящите програми, насочени към опазване на океаните, очевидно не работят съвсем. В резултат на това океаните се променят по начини, които е малко вероятно да бъдат от полза за бъдещите поколения и обитателите на океана - до края на века учените прогнозират катастрофална загуба на океански ресурси и видове. Ето защо те изискват признаването на Световния океан като живо същество и предоставянето му на същите права, които всеки от нас приема за даденост.