
Карта: Wikimedia Commons
Най-високият водопад на Земята се извисява на 3,5 километра. В сравнение с него Ангелският водопад във Венецуела (почти 1000 м)– най-високият непрекъснат водопад над сушата – бледнее. И така, къде е този подводен гигант?
Най-високият водопад се нарича Катаракт на Датския пролив (а на норвежки е Помпата на Гренландия) и се намира под Датския пролив между Гренландия и Исландия. Тук водата пада от Гренландско море в море Ирмингер в продължение на над 3 километра.
Водопадът е широк 160 километра и излива около 5 милиона кубически метра вода всяка секунда – това е почти колкото 2000 Ниагари при върховия си поток. Сгушен дълбоко под повърхността на океана, този гигант е открит през 1989 г.
Но как така водата „пада“ под водата?
Според Националната океанска служба всичко е свързано с температурата на водата. Студената вода е по-плътна от топлата и затова, когато мразовитата, течаща на юг вода от Северните морета се срещне с по-меката вода на море Ирмингер, тя потъва.
За съжаление, глобалното затопляне не е приятел на подводния водопад. Тъй като климатичните промени продължават да се засилват, океаните стават все по-топли и има по-голям приток на прясна вода, както и по-малко образуване на морски лед. Всичко това води до намаляване на обема на студената, плътна вода, течаща надолу.