
Снимка: © David Bohmann
Как пчелите да бъдат използвани за откриване на вредни за здравето вещества в околната среда е темата, по която работи изследователски екип, ръководен от експерта по екологична медицина Даниела Халуза от Центъра за обществено здраве към Медицинския университет във Виена.
Биоиндикатори се наричат организмите, които учените по света използват в анализите си, за да проследят наличие и концентрация на замърсяване в околната среда. За да бъде биоиндикатор даден организъм, той трябва да отговаря на редица условия – да натрупва токсини от околната среда, да е с голяма популация, да е широко разпространен, да изпълнява една и съща роля в екосистемите.
Данните на екипа на Халуза сочат, че обикновена медоносна пчела (Apis mellifera) е отличен биоиндикатор. Докато търсят храна, пчелите „събират” (за съжаление) и замърсители от въздуха, почвата и водата. Според проучването, публикувано в списание Insects, както и в сайта на Националният център за биотехнологична информация, медоносните трудолюбиви насекоми са идеалните „екологични детективи”, особено когато става дума за тежки метали.
Изследването включва общо 19 проучвания, публикувани в периода от 2010 до 2020 г. Повечето от статиите са фокусирани върху откриването на тежки метали в телцата на медоносните пчели и в пчелните продукти. Надеждността на информацията, получена от пчелните продукти, е тясно свързана със сезона, метеорологичните условия и дейността по събиране на храна. Необходими са обаче стандартизирани изследвания, за да се извърши еднаква интерпретация на доказаните стойности от гледна точка на здравната екология. Според Халуза използването на медоносни пчели като биомонитори представлява обещаващ подход за непрекъснат мониторинг на замърсяването на околната среда, който допълва традиционните стационарни измервателни уреди.
Всичко за пчелите прочетете в Списание 8, бр. 6/2021 г.