
Снимка: Национален зоопарк и Институт по консервационна биология на Смитсониън, обществено достояние, чрез FWS
За първи път в света две чернокраки порчета са родени от клонирано животно. Майката Антония е създадена от стара тъканна проба.
Антония и нейните сестрински клонинги, Елизабет-Ан и Норийн, са създадени с помощта на замразени клетки на пора Уила, умрял през 1988 г. Генетичен материал е запазен благодарение на Frozen Zoo към Алианса за дивата природа на зоопарка в Сан Диего. Нейната ДНК съдържала три пъти генетичните вариации, открити в съвременните чернокраки порове (Mustela nigripes).
Всички живи днес чернокраки порове се раждат само от седем индивида. Намаляването на генетичното разнообразие ги излага на риск от определени болести, включително горска чума и вирус на кучешка чума. Крайната цел на тези сложни комбинации е чрез връщането на генетиката на Уила в генофонда учените да могат да защитят бъдещето на вида чрез връщане на разнообразието, необходимо за дългосрочно възстановяване.
Бебета порове на практика са правени 35 години, припомнят зоолозите. Скъпоценните порчета са родени в Националния зоопарк Смитсониън и института по консервационна биология (NZCBI) във Фронт Роял, Вирджиния, и екипът разбираемо е възхитен.
„Успешното размножаване и последващото раждане на поколението на Антония бележи основен крайъгълен камък в опазването на застрашените видове“, казва Пол Маринари, старши куратор в NZCBI на Smithsonian. „Многото партньори в Програмата за възстановяване на чернокраки порове продължават своите вдъхновяващи усилия да спасят този вид и да бъдат модел за други програми за опазване по целия свят.“
Екипът, който стои зад създаването на бебетата, има за цел и опазването на местообитанията, управлението на болестите и в крайна сметка повторното въвеждане на порове в дивата природа.