Подкрепете ни!




Наука25 ноември 2024

Три безсмъртни същества живеят на Земята

Някои връщат времето назад, други просто не остаряват

Turritopsis dohrnii (Безсмъртната медуза) - снимки iStock
Turritopsis dohrnii (Безсмъртната медуза) - снимки iStock
Няколко изключителни вида на планетата изглежда са намерили ключа към вечната младост. При хората, въпреки силно напредналите изследвания и някои наистина добри резултати, не може да се говори за подобни процеси. 

Проблемът е стареенето или по-точно клетъчното стареене. С течение на времето клетките спират да се делят и в крайна сметка умират. Това може да се отнася както за организма като цяло, когато живото същество вече не може да реагира на външни стресови фактори, така и за отделни органи или тъкани. Има методи, които помагат леко да забавят настъпването на старостта, но не и напълно да я спрат. И все пак някои видове обаче успяват напълно да избегнат процеса на стареене.

Медузата Turritopsis dohrnii

Днес има само един вид, който може да се нарече „биологично безсмъртен“: медузата Turritopsis dohrnii. Тези малки, прозрачни животни живеят в океаните по целия свят и могат да върнат времето назад към по-ранен етап от своя жизнен цикъл.

Новият живот на медузите започва с оплодено яйце, което прераства в стадий на ларва, наречен планула. Плувайки бързо, планулата се прикрепя към повърхност (скала, дъното на океана или корпуса на лодка), където се развива в полип – подобна на тръба структура с уста в единия край и „крак ” от другата. Той остава на място за известно време, прераствайки в малка колония от полипи, които споделят захранващи тръби.

При различните видове или един от тези полипи образува израстък, наречен „пъпка“, или пък отделни сегменти, подредени един върху друг, които след това могат да се отделят от останалата част от колонията. От този процес зависят следващите етапи от жизнения цикъл на медузите.

За повечето други медузи това е последният етап. Но Turritopsis dohrnii (и може би някои други видове медузи) имат хитър трик. Когато тези същества ги сполети нещо стресово – глад или нараняване, те може да се върнат обратно в малка бучка тъкан, която след това се връща обратно към етапа на зрял полип. Това е все едно пеперудата да се превърне обратно в гъсеница или жабата – в попова лъжица.

Разбира се, Turritopsis dohrnii не са наистина безсмъртни в буквалния смисъл. Те все още могат да бъдат изядени от хищници или убити по друг начин. Но способността им да преминават от един етап от живота на друг в отговор на стрес означава, че теоретично биха могли да живеят вечно.


Хидра

Хидра (Hydra - лат.) Външно прилича на полип на медуза с тръбесто тяло и подобна на пипало уста в единия край и лепкаво краче в другия.

Структурата на тези животни е изключително проста. Те прекарват по-голямата част от живота си на едно място в сладководни езера или реки. Използват своите жилещи пипала, за да грабнат плячка, която плува.

Хидите не остаравят. Стволовите клетки на хидрата имат способността безкрайно да се обновяват. Това изглежда се дължи на специален набор от гени, наречени FoxO гени, които се намират в животни от червеи до хора и играят роля в регулирането на продължителността на живота на клетките.

Учените още не знаят как точно работи всичко, но са уверени, че тези гени играят важна роля в поддържането на безкрайната младост на хидрата.


Почти безсмъртни омари

Омарите също не стареят. Въпреки това, за разлика от хидрата, която зависи от специални гени, дълголетието им се дължи на факта, че те са в състояние безкрайно да поправят своята ДНК. Обикновено, докато ДНК се копира и клетките се делят, защитните крайни обвивки на хромозомите, наречени теломери, постепенно стават все по-къси и по-къси и когато станат твърде къси, клетката навлиза в етап на стареене и вече не може да продължи да се дели.

Омарите нямат този проблем поради безкраен запас от ензима теломераза, който насърчава регенерацията на теломерите. Този ензим се произвежда във всичките им клетки през целия им живот, което им позволява да поддържат млада ДНК за неопределено време.

Теломеразата не се среща само при омарите. Тя е характерна за повечето други животни, включително хора, но след ембрионалния етап от живота, нивото на теломераза в повечето други клетки намалява и става недостатъчно за трайно възстановяване на теломерите.

При омарите има и друго обаче: те буквално стават твърде големи за черупката си. Нарастват все повече и повече, а черупките не могат да променят размера си. Горките създания трябва да прекарат целия си живот, за да се отърват от черупките, които са твърде малки, и да отглеждат нови. Това отнема доста енергия.

Усилията организмът да произведе такива количества енергия, необходими за линеене и отглеждане на нова черупка, стават все по-тежки и тежки. Омарът умира от изтощение, болест, хищници или унищожаване на черупката.

Източник

Още по темата:

Физиците откриват призрачни частици в експеримент с тъмна материя Наука

Физиците откриват призрачни частици в експеримент с тъмна материя

Хипотезата е, че тъмната материя може да е заобиколена от плътни облаци от неутрино

Учените смятат, че е по силите им да прихванат съобщения между извънземни Наука

Учените смятат, че е по силите им да прихванат съобщения между извънземни

Възможно е новият метод да открие теснолентови радиосигнали

Най-старата азбука в света е открита върху древен малък цилиндър Наука

Най-старата азбука в света е открита върху древен малък цилиндър

Това е своеобразен глинен етикет на предмет за подарък

Малък робот в мозъка ще се задейства от мисли Наука

Малък робот в мозъка ще се задейства от мисли

Обещаващ експеримент с хлебарки дава фантастични резултати

Хамстерът като растение Наука

Хамстерът като растение

Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки

Астероид удари Земята часове след като беше открит Наука

Астероид удари Земята часове след като беше открит

Това е третата космическа „атака“ за 2024 г

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета Наука

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета

Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя Наука

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя

Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра Наука

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра

Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми Наука

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми

Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се

Осъзнато сънуване Наука

Осъзнато сънуване

Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент

Когато фактите нямат значение Наука

Когато фактите нямат значение

Как избирателите оправдават политическата дезинформация

Изкуствено създаденият страх ни е полезен Наука

Изкуствено създаденият страх ни е полезен

Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория Наука

Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория

Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата Наука

Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата

Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване