favorites basket
user
Наука7 май 2025

На 10 май се очаква да падне нестигналата до Венера космическа сонда

53 години „Космос 482“ обикаля около Земята

„Венера 4“ от серията съветски сонди, снимки: Wikimedia Commons
„Венера 4“ от серията съветски сонди, снимки: Wikimedia Commons
До дни корабокруширалата преди 53 г. съветска сонда „Космос 482 Венера“ се завръща на Земята в буквалния смисъл с гръм и трясък.

Между 1961 и 1984 г. Съветският съюз изстрелва серия космически сонди, за да изучи втората най-близка планета до Слънцето. Цялостната програма е огромен успех. „Венера 3“ става първият космически кораб, достигнал повърхността на друга планета на 1 март 1966 г. Скоро след нея, през август 1970 г., „Венера 7“ прави първото меко кацане на друга планета. „Венера 9“ пък по-късно предава първите изображения от повърхността на планета, различна от нашата. 

Сондите доставят и първия аудио сигнал от друг свят и правят радарни сканирания с висока резолюция на Вечерница. Между другото, определено си струва да се видят единствените изображения, правени някога на повърхността на Венера.



За съжаление, както често се случва с изпращането на космически кораби в Слънчевата система, не всички сонди са стигнали до крайната си цел. Една сонда, изстреляна през 1972 г., не успява да го направи, което й носи названието „Космос 482“.
„От 1963 г. насам името „Космос“ е било дадено на съветските космически кораби, които са останали в околоземна орбита“, обясняват от НАСА , „независимо дали това е била предвидената им крайна дестинация“.

Космическият кораб, проектиран да издържи на гъстата атмосфера на Венера, се сблъскал с проблеми скоро след изстрелването му.„След като достигна паркингова орбита около Земята, космическият кораб направи очевиден опит да се изстреля в траектория за прехвърляне към Венера“, се казва в уточнението на НАСА. „Той се раздели на четири части, две от които останаха в ниска околоземна орбита и се разпаднаха в рамките на 48 часа, а две части (вероятно полезният товар и отделеният двигателен блок на горния сектор) преминаха в по-висока орбита. Смята се, че неизправност е довела до изгаряне на двигателя, който не е успял да набере достатъчна скорост за пренасочване към Венера и е оставил полезния товар в тази елиптична околоземна орбита.“

Оттогава спускаемият апарат е в тази силно елиптична орбита около Земята. За съжаление, орбитата на космическия апарат също се е разпаднала, което го е доближило до планетата. Според настоящите прогнози на сателитния анализатор Марко Лангбрук, който следи „Космос 482“ от години, апаратът ще се удари в Земята на 10 май 2025 г. в 06:01 UTC, плюс-минус няколко дни след това.

Обектът е малък и в не представлява сериозна заплаха.
„Тъй като това е спускаем апарат, проектиран за преминаване през атмосферата на Венера, е възможно той да оцелее при повторно влизане в земната атмосфера непокътнат и при удар“, обяснява Лангбрук в блога на SatTrackCam Leiden. „Рисковете, свързани с това, не са особено високи, но не са и нулеви: с маса малко под 500 кг и размер 1 метър, рисковете са подобни на тези от удар на метеорит.“
В момента спускаемият апарат има орбитален наклон от 51,7 градуса и би могъл да достигне части от Европа, Азия, Северна и Южна Америка, Австралия или Африка. Но нашата планета е с толкова много океани, че най-вероятно той ще падне във вода. 

Прогнозите може да се променят с приближаването на космическия кораб. 

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.