
изображение: iStock
Алхимията е мъртва. Да живее Големият адронен колайдер на ЦЕРН! Той е произвел около 86 милиарда златни ядра от високоскоростни оловни ядра по време на втория пуск на съоръжението, между 2015 и 2018 г.
Това всъщност не е точно злато, както си го представят повечето от нас. Става дума за трилиони от грама. Нито пък може да бъде натрупано, защото съществува само за части от секундата. Но въпреки неговата бързотечна преходност, за първи път в историята учените определили количествено производството на злато. Това става чрез преброяване на броя протони, съпътстващи неутроните, участващи във взаимодействията с оловото.
В периодичната таблица оловото и златото са разделени само от няколко интервала. Златото има 79 протона, а оловото – 82, така че по същество можете да откъснете няколко протона (плюс някои неутрони) от атом на олово и да получите атом на злато.
Процесът е аналогичен на хризопеята, която алхимиците през столетията са опитвали, но не им се получавало. Необходим е ускорител на частици, който може да ги ускори до енергия, достатъчно висока, за да се извърши сблъсъка. Накратко, това е изключително енергоемко и изисква много скъпо, високоспециализирано оборудване. Ако искате злато, това е може би най-неефективният начин да го получите по отношение на усилия, разходи и средства.
Но оловото е популярен избор за експерименти с ускорители на частици, защото води до много краткото производство на злато като страничен продукт...
