
Приятели, на 8 октомври излиза новият ни брой!
Те винаги са стъпка пред нас
Те са млади, прекалено умни и искат да имат лесни пари веднага. Хакерите проникват навсякъде в джиесемите и компютрите ни, а ние все още ги подценяваме
Д-р инж. Гинка Стоева, Владимир Дреновски- ВНИМАНИЕ! ХАКЕРСКА АТАКА! Миналата година на Европейския форум по киберсигурност беше направена впечатляваща демонстрация. На видеостена. в реално време бял хакер проникна в чужд мобилен апарат. Участниците станаха свидетели как за броени секунди бяха свалени контактите, прегледани данните и дори набързо бе изпратено съобщение от името на притежателя!? Видимо, устройството си работеше нормално през цялото време, нямаше никакви индикации, че в момента тече „злонамерено“ проникване.
- КИБЕРЗАЩИТАТА Е КАТО ГЛАВА ЛУК. Киберсигурността се изгражда на слоеве, а престъпниците трябва да плачат, ако се опитат да ги белят, казва Красимир Симонски заместник-председателят на Държавна агенция „Електронно управление“
- КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ. Главен инспектор Михаил Драгоданов ръководи сектор в отдел „Киберпрестъпност“ при ГДБОП. Специализирал e в разследване на компютърни престъпления и онлайн измами. Работил е в съвместни операции с ФБР, Сикрет сървис, Европол и Интерпол и други чуждестранни правоохранителни органи. Вижте негови и на други специалисти полезни съвети.
- ЕТИЧНИТЕ ХАКЕРИ. „Белите хакери са като бели лястовици – срещат се изключително рядко, но носят надежда за спасение.” Инж. Ростислав Петров е един от най-добрите хакери у нас. Още от ученическите си години се занимава с тайните на необятната интернет мрежа, от която пристигат игрите, писмата и всичко, от което се вълнува. Увлечението му се превръща в хоби, а хобито - в професия. Учи „Компютърни системи и технологии“ в Техническия университет и продължава да надгражда уменията си с второ висше образование в Лондон. Там получава и своето призвание: етичен хакер (Certified Ethical Hacker).
- ХВАНАТИ В МРЕЖАТА. 100% сигурност има само в свят без интернет. Обменът на данни и търговията с тях се превърна в златната мина на новото време. Темата е чувствителна и деликатна. От една страна, благодарение на модерните технологии мрежата дава възможност за следене на извършители на киберпрестъпления, злонамерени атаки срещу личността, терористични актове и пр. От друга страна, етичната граница е много „тънка“ и често оставаме с усещането, че някой ни следи и знае за нас повече, отколкото е известно на родителите ни.
- КОЙ И ЗАЩО НИ СЛЕДИ? 6 НАЙ-ЧЕСТО (НЕ)ЗАДАВАНИ ВЪПРОСА. Говорейки си за киберсигурност, всичките разкази на жертви на кибератаки, как да се пазим и какви са статистиките относно „белите“ и „черните“ хакери, някак си изпускаме най-пикантната и интересна част на тази така необятна тематика.