Изследване, публикувано в Psychological Science, хвърля нова светлина върху това как мозъкът обработва болката. Оказва се, че ако гледаме тялото си, усещането за болка намалява. Разбирането на този процес може да доведе до създаването на нови болкоуспокоителни методи.
Учените изследвали прага на болка на 18 доброволци. Те допирали нагряващ се предмет до ръцете им и я махали в момента, в който усещането се превръщало в болка, записвайки точната температура. След това използвали поредица от огледала, за да манипулират какво виждат участниците. Оказва се, че толерансът се вдига с 3 градуса, когато хората виждат ръката си в огледалото в сравнение с моментите, когато е закрита.
"Ние винаги казваме на децата си да не гледат, докато им вземат кръв или им бият инжекция, но всъщност да гледаме тялото си намалява болката. Следващия път, когато доближат спринцовката, опитайте да гледате ръката си, но ако е възможно да не виждате иглата." Това съветва професор Хагард, един от ръководителите на изследването.
Друг интересен експеримент, който учените направили, е да увеличават и смаляват размера на ръката чрез специални огледала. Оказва се, че когато виждаме ръката си като по-голяма, изпитваме по-малко болка, а когато се смалява, усещането се увеличава.
Изглежда, че има връзка между мрежите на мозъка, отговарящи за болката и тези, приемащи визуалната информация. Това ново знание може да развие терапиите за облекчаване на хроничната болка. В момента те се фокусират основно върху източника като променят нашето внимание или очакване към нея. Сега могат да се разширят, като включат и възприемането на собственото ни тяло.
Източник: BBC