favorites basket
user
Здраве5 август 2011

Ползата от негативното мислене

Спомняме си лошото по-силно, за да се предпазваме занапред

Могат ли очакванията ни за бъдещето да променят начина, по който помним миналото? Според ново изследване, публикувано в Журнала по експериментална психология, това е факт – когато очакваме да преживеем негативно събитие отново, споменът за неприятното преживяване е по-лош, отколкото е било то в действителност.

Изследователи от Нюйоркския университет и университета „Карнеги Мелън" провеждат седем експеримента, с които да определят как очакванията на хората оформят техните спомени. 

В един от тестовете учените излагат 30 студенти на шума от прахосмукачка за 40 секунди. След това на половината от участниците е обявено, че се налага да чуят шума отново, а на останалите се казва, че проучването е приключило.

Всеки от участниците е помолен да определи колко неприятно е било преживяното. Студентите, които очакват да чуят шума отново, масово го намират за по-дразнещ и потискащ , от тези, за които „лошото е зад гърба им". Останалите експерименти, които включват отегчаващи и дразнещи влияния, дават същия резултат.

Според доктор Джеф Галак от Университета „Карнеги Мелън" това явление е защитен механизъм на човешката психика. Хората запомнят трудностите в по-лоша светлина, отколкото са били в действителност, така че ако им се наложи да ги преживеят отново, негативният опит се оказва по-малко болезнен отколкото е било очаквано. Всъщност, подготвени за най-лошото, ние страдаме по-малко, заключва доктор Галак. 

Източник: scientificamerican
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.