favorites basket
user
Наука10 март 2015

Бездарните гении

Не всичко в началото тръгва гладко...

„Извинете, но ви липсва талант. Оставете безплодните си творчески напъни и вървете да усвоявате някаква друга уважавана и приложима професия“.

„Бездарен“, „безнадежден“, „безперспективен“ - какви ли не етикети е лепвало обществото върху тези, които виждат живота по друг начин. Но така е устроен светът – ако имате творческия заряд да го промените, винаги ще се намери някой, който да е против.

Сайтът AdMe.ru и ателието „Адекватни хора“ са събрали интересни случки от историята, които доказват, че целунатият от Бог няма как да се преквалифицира в домоуправител.

Фьодор Шаляпин
Бедните студенти Фьодор Шаляпин и Алексей Пешков решили да си оправят малко материалното положение и почнали да търсят работа първо като певци в хор и после като журналисти. Пешков бил взет в хора след неуспешен опит във вестникарството, а на Шаляпин казали, че може да пише, но пеенето не е най-силната му страна. По-късно животът поставил творците по местата им и така в историята останали великият писател Максим Горки и знаменитият певец Фьодор Шаляпин.

Владимир Набоков
През 1916 година Владимир Набоков, по това време още студент в Тенишевското висше училище, за своя сметка издал поетичен сборник. Всичките 67 стихотворения в него били разкритикувани от преподавателя на Набоков - В. Хипиус. Набоков приел критиката за градивна и за щастие не се отказал от писането. Този сборник е единствената книга на Набоков, издадена в Русия приживе.

Алфонс Муха
„Абсолютна липса на талант“ — такава резолюция получил младият художник Алфонс Мария Муха от професор Лгота при кандидатстването си в пражката Академия за изящни изкуства. Само след няколко години Муха вече е иконата на стила ар нуво.

Уолт Дисни
Бащата на Мики Маус, собственикът на култовата студия, милиардерът и авторът на стотици анимационни персонажи Уолт Дисни не винаги е бил успешен. В зората на своята кариера е приет на работа като карикатурист в едно издателство, но съвсем скоро бива уволнен заради „непреодолима неспособност за рисуване и липса на въображение и творческа фантазия“.

Стивън Спилбърг
Известният режисьор не бил приет в кинофакултета заради „пълна липса на талант". Младежът не се отчаял и почукал на вратата на Universal, където показал 20-минутния си филм „Emblin“. Така бил подписан първият му договор.

Алберт Айнщайн
Носителят на Нобелова награда до четвъртата си година изобщо не можел да говори. Най-трудният предмет в колежа за него била... физиката. Въпреки скептицизма на учителите му и убеждението им, че от Алберт няма да излезе нищо, въпреки двойките, бъдещият гений вярвал в своята „физическа изключителност".

Джузепе Верди
През 1832 година в Миланската консерватория се появил никому неизвестен млад композитор и убедил директора да изслуша творбите му. „Забравете за консерваторията. Ако искате да се занимавате с музика, потърсете си частен учител сред градските музиканти“ - бил отговорът на директора. Доста по-късно Миланската консерватория вече се бори за правото да носи името на великия композитор.

Сред определените за „бездарни" в младостта си са още Сергей Прокофиев, Исак Нютон, Дмитрий Менделеев, Пьотър Капица, Лудвиг ван Бетховен...

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.