favorites basket
user
Наука5 май 2015

Бийте барабана до последния си миг

Мая Плисецкая за живота, сцената, мъжете и успеха

В Германия на 89 г. почина една от най-знаменитите балерини на ХХ век – Мая Плисецкая. Непостижима и възхитителна, тя, както е подобаващо за една легенда, не губи блясъка си с течение на годините. В малкото интервюта, която тя даваше приживе, могат да се открият „златни" цитати, разкриващи тайните на нейния успех и дълголетие.

1. Никога не съм обичала да тренирам и да репетирам. Смятам, че това в крайна сметка удължи сценичната ми кариера: имах неизмъчени крака.

2. Не съм сигурна, че висшата проява на ума е добротата. Добряците понякога са кръгли глупаци.

3. Не обичам суетата. Нито на сцената, нито в живота… Излишни думи също не са нужни.

4. В изкуството не е важно „какво“. Най-важното е „как“. Трябва да стигне до всекиго, да се докосне до душата му – тогава е истинско, иначе не става.

5. Мъжете винаги са харесвали красиви фигури. Не мисля, че балерините са ги завладявали с ума си.

6. Диети не са нужни, трябва да се плюска по-малко.

7. ...това е теория. А в живота може всичко, но по малко.

8. Повече обичам кренвирши с бира, отколкото сладости… А всъщност хората не са измислили нищо по-вкусно от обикновен хляб с масло.

9. През целия си живот обичам новото, цял живот гледам в бъдещето, това винаги ми е интересно!

10. Хората не се делят на класи, раси и държавни системи. Хората се делят на добри и лоши. Само по този начин. Добрите са изключение, подарък от Небето.

11. За мен в света на модата всичко започва и свършва с Пиер Карден. Той е еталон за вкус, фантазия и красота… Никога не остарява.

12. Ще ви кажа без да се хваля: нямам защо да завиждам. Господ ми е дал способности и нелоши дадености, в Болшой театър аз изтанцувах стотици балети, може да се каже, че съм световноизвестна. И най-важното – имам прекрасен мъж, какво да искам повече?

13. Ако просто нищо не правиш и лежиш на дивана, няма как да си във форма… Човек се разпада от нищонеправене, омързеливя се.

14. От бръчките няма как да избягаш… Но младеещ старец или старица – това е смешно… Знаете ли, има нова градина и стара градина. Но дали е добре поддържана или не – това вече е съвсем друго. Същото е и с лицето на човек: винаги се вижда поддържано ли е то, или запуснато.

15. Бъдещи поколения, давам ви съвет. Послушайте ме. Не се примирявайте, до самия край не се примирявайте. Даже тогава – воювайте, стреляйте, целете се, тръбете, бийте барабана… До последния си миг се борете… Моите победи се крепяха само на това. Характерът е съдба.

Източник  



ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.