„Циганите - да обърнем посоката" - това е водещата тема в новия брой на Списание 8, представяща непознатото за този интересен етнос, с който, искаме или не, ни очаква общо бъдеще.
Официалният флаг на ромите е избран на техния световен конгрес през 1971 г., когато е и обявена за техен химн песента „Джелем, джелем". В знамето е вплетена дълбока символика, отразяваща историческото, социално и културно наследство на етноса. Неговите елементи символизират постоянното движение и промяна, както и вечни закономерности.

История на флага
Първото ромско знаме е създадено от Обединения съюз на ромите в Румъния през 1933 г. Представлява синя и зелена лента. Допълнено с червено колело в центъра (1960 г.), то е одобрено от международните делегати на Първия световен ромски конгрес през 1971 г. в Лондон.
Днес знамето се използва от ромските организации в Централна и Източна Европа, дори в Австралия. Американските роми не знаят почти нищо за знамето, защото то е създаден в Европа и е избрано от представители на Великобритания, Франция, Испания, Западна Германия, Холандия. Така или иначе, много от представителите на етноса дори не знаят за съществуването на този флаг.
Знамето в различните страни
Севилският вариант е с по-светло небе. Колелото е със златножълт кант, наподобяващ сияние, а спиците са 10. Диаметърът на колелото е едва половината от височината на флага. Каталунското знаме е само с 8 спици. Косовското - едва с 6. В Швеция има разминаване в цветовете: горната лента е жълта, а долната - синя.
Символика
Ромският флаг се състои от син и зелен цвят, разположени хоризонтално един над друг, а в центъра е червено колело с 16 спици. Синьото символизира вечните духовни ценности, а зеленото - земните.
Синята лента представлява небето във физически и преносен смисъл. Отнася се до безкрайността и свободата, олицетворява рая в различните вероизповедания на ромите. Зелената лента символизира земята и плодородието, пасищата и растежа.
Колелото съдържа в себе си дълбока символика:
• знак за движение и напредък;
• с червения цвят е почетена кръвта на ромите, загинали през холокоста;
• вплетен е и още един символ - огънят, като черта на чергарския живот, движението и прогреса;
• броят на спиците на колелото е 16, което претворя символа, използван в Индия при борбите за икономическа независимост на Махатма Ганди и неговите съмишленици.
• колелото с 16 спици напомня и за каруците, служили като дом за скитащите ромски семейства повече от сто години;
• представляват се по форма и цвят изгревът и залезът, цикличността на живота.

Асоциации
Може да се търси връзка с дхармачакра - Колелото на Дхарма, символ, представящ учението на Буда към просветление. Представлява колело на колесница с 8 или повече спици и е един от най-старите известни будистки символи. Дхармачакра е използван и в знамето на Индия от 1947 г.
Така колелото присъства в ромското знаме и за да напомня за индийския произход и дългия път, който са извървели предците им до Европа.