Третяковската галерия в Москва открива днес изложба, посветена на 200-годишнината от рождението на Иван Константинович Айвазовски (29 юли 1817 г. – 2 май 1900 г.), която ще се чества догодина. Айвазовски е живял дълго и щастливо, починал е внезапно, докато рисувал поредния си морски пейзаж. Това се казва в тийзъра, изготвен във връзка с годишнината от рождението на руския маринист (можете да го видите в края на този материал).

Творческият път на Айвазовски е белязан от немската идеалистична философия в епохата на късния романтизъм. Към края на XIX век руският художник отново става актуален, успявайки да изпревари със стил, техника и сюжети търсенията на символистите.

В близкия приятелски кръг на Айвазовски са творци и мислители като К.П.Брюлов, М.И.Глинка, Н.В.Гогол, А.А.Иванов, П.М.Третяков, И.Е.Репин и др.
През живота си Айвазовски е участвал в повече от 120 изложби в Русия и Европа, над 60 от тях са персонални. Императорската Академия по изкуствата в Санкт Петербург го признава за академик и професор по живопис. През 1844 година е назначен за художник на Главния морски щаб.

Но...
Шумната му слава приживе, огромното количество произведения, създадени благодарение на титаничната му работоспособност изиграват на Айвазовски лоша шега. Публиката продължавала да го обича, но критиците, преситена от картините му, се отвръщат от художника, обявявайки го за архаичен. За няколко десетилетия спират изложбите на мариниста. Спират публикации за него, както и изследванията на творчеството му.
Третяковската галерия решава да погледне на Айвазовски по нов начин и да промени казионното отношение на поколенията към картините му. Да изчисти името му на велик творец от клишето на закостенялата критика.

От 6000 картини на Айвазовски изложбата показва 120 платна с живопис. Да си припомним за някои от най-великите картини на Айвазовски, вестник „Известия" пише за 3D ефекта, с който впечатляват те младия човек.


Тийзърът на Третяковската галерия за честването на 200 години от рождението на Айвазовски. Зад кадър звучи стихотворението на Фьодор Тютчев "Ти, моя морска вълна":
