През пролетта на 1994 г. младият американец Роналд Опус решава да сложи край на живота си заради финансови затруднения. Той се качва на 9-ия етаж на сградата, в което живее, и скача. Без да има ни най-малка представа, че малко преди това на 7-ия етаж майстори са започнали генерален ремонт и са опънали мрежа, за да не падат случайни предмети върху околоблоковото пространство и да не ранят пешеходците долу.
Да, Роналд пада в мрежата след полет, продължил само два етажа. Но когато идват полицаите, те намират в мрежата труп, чиято глава е почти отнесена от съчми от ловна пушка. Роналд е умрял за секунда, защото прелитайки пред прозорците на 8-ия етажа е уцелен в главата от изстрел от ловна пушка.
Разследването стига до извода, че съседът от 8-ия етаж, който е стрелял и убил Роналд, се е целил в жена си, но не уцелил нея, а стъклото. Той е обвинен в непредумишлено убийство по отношение на Роналд и в опит за убийство по отношение на жена си. Но става ясно, че от години ловната пушка на съседа виси на стената и никога не е била зареждана. Просто човекът имал навик при кавга да плаши благоверната си като размахва пушката, за която знаел, че не е заредена. Така се „забавлявали" от години. Ето защо не можело и да става дума за опит за убийство.
Този път обаче синът на лудите съпрузи, на когото нескончаемите кавги били дошли до гуша, бил заредил пушката с пъклен план. Той бил сигурен, че рано или късно баща му ще размаха отново оръжието, за да сплаши майка му, ще я застреля без да знае, че пушката е заредена, и ще иде в затвора за убийство. Така синът щял да отмъсти на двамата си родители, че не му отказват финансова подкрепа и ще се докопа до авоарите им като единствен жив наследник.
Искате ли да знаете защо не е предявено обвинение на сина на стрелеца, убил Роналд?
Защото името на сина е Роналд Опус...
Медицинската експертиза закрива делото по този случай като самоубийство.
Самоубийството на Роналд Опус е градска легенда за хипотетичното самоубийство на измислен човек — Роналд Опус. Автор на тази история е Дон Харпър Милс, бивш президент на Американската академия по съдебна медицина. Когато дава гласност на своята емблематична творба през 1987 г., Милс обяснява, че целта му е да се позабавлява. И да покаже колко различни и заплетени могат да бъдат юридическите последствия след всяко завихряне в едно разследване на убийство. Историята се появява в интернет през 1994 г. и оттогава се върти непрекъснато из световната мрежа – много често и като разказ на истински случай. А The Sunday Telegraph даже я публикува в хартиеното си издание.

„Магнолия“ е американски филм от 1999 г. на режисьора Пол Томас Андерсън. в който е използвана фабулата на случая с Раналд Опус. Във филма участват Джон Райли, Том Круз, Джулиан Мур, Филип Хофман, Джейсън Робардс и Уилям Мейси.