favorites basket
user
Наука1 ноември 2017

В царството на тиквите кратуната е цар

Будителите за събуждането

Министерството на народното просвещение определя 1 ноември, деня на св. Йоан Рилски за празник на българските будители, за празник, да го наречем, на големите българи, чрез който празник, уреден планомерно и системно, да се обединяват всички усилия в това направление, като тоя ден се превърне в култ на българския народен гений: отдавайки почит към паметта на народните будители, към ония, които като самоотвержени воини, водеха българския народ в миналото към просвета, към свобода, към култура, да вдъхновим младежта чрез техните светли образи към народни и културни идеали.
                                                                                        Стоян Омарчевски

  • В България основните институции прогласяват държавата за правова държава. Това е превъзходно. Но ще бъде превъзходно тоже, ако се знаяше добре, че правова държава не е оная, където правата са написани само на бяла хартия - а оная, където правата са били предварително написани в сърцата.
                                                                                         Стоян Михайловски
  • Духът гдето липсва - животът е един мамлив образ на живот, едно бегло видение, една емблема на безсмислие и неразумност.
                                                                                          Стоян Михайловски
  • В царството на тиквите кратуната е цар.
                                                                                          Стоян Михайловски
  • ...Първата наша грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество. Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното, а това е вложено в образите и творенията на всички ония наши дейци, които будиха нашия народ в дните на неговото робство, които го водиха към просвета и национална свобода през епохата на възраждането и които му създадоха вечни културни ценности през неговия свободен живот...
                                                                                        Стоян Омарчевски
  • Стига толкоз спавание, що е спала Болгария доволни векове.
                                                                                          Неофит Рилски
  • Доволно вече що сте спали. Станете! Дойде бъдний ден...
                                                                                           Петко Славейков
  • О, неразумний юроде! Поради что се срамуваш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език? Или българите не са имали царство и държава? Толкова години са царували и са били славни и прочути по цялата земя и много пъти са взимали данък от силни римляни и от мъдри гърци. И царе, и крале са им давали своите царски дъщери за съпруги, за да имат мир и любов с българските царе. От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, първо те са имали патриарх, първо те са се кръстили, най-много земя те завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най-почитани и първите славянски светци и просияли от българския род и език, както и за това подред написах в тая история. И за това българите имат свидетелство от много истории, защото всичко е истина за българите, както вече и споменах.
                                                                                          Паисий Хилендарски
  • В поти лица твоего смеси хляб твой, каза Господ на дяда Адама. Тъй всичкото богатство на света не е купено открай время със злато и сребро, обаче с работа. Ми продаваме вълната за навън на Европейците, что им става оката с всичките разноски, по 20 гроша; тий като ни донесат вълнений плат, продават ни го по 200 гроша оката. Продаваме им коприната 200 гроша, а купуваме от тях джанфеза по две хиляди гроша оката. Всякой може види, че тук едното е умножено с десят зато тий остават с всякой ден по-богати, а нашите вълнаре и копринаре по-сиромаси. Кой от нас като изпреде и изтъче ока вълна или коприна печели от едното десят? – никой. Даклем разумната работа, като направи възможни най-големите успехи, бива най-великий създател на богатството, най-силний лост на образованието.
                                                                                                 Иван Богоров
  • И не забравяйте – Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме.
                                                                                                  Васил Левски
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.