Нови свидетелства за загубена цивилизация в сърцето на Сахара станаха факт благодарение на сателитни и въздушни снимки над пустинята. В една от най-неприветливите части на пустинята (на територията на Либия) екип от Университета в Лестър, Англия, откри повече от 100 укрепени ферми, села, градове и подобни на замъци структури на възраст от 1500 до 2000 години.
„Откритието е равносилно на това някой да дойде в Англия и изведнъж да намери всички средновековни замъци", обяснява лидерът на проекта Дейвид Матингли. Всъщност причината за това внезапно откритие е фактът, че досегашният режим на Муамар Кадафи не е допускал изследване на района. Скорошното му падане от власт отвори вратите пред археолозите за проучване на предислямското културно наследство в областта.
Изгубените градове са били построени от слабо познатата цивилизация на гарамантите - народ, чиито бит, традиции и култура са били далеч по-развити, отколкото се смяташе доскоро.
Сателитните снимки показват, че сред пясъците все още стоят останки с височина 4 метра от крепостни стени, гробници, както и канали за напояване.
Откритията доказват, че историческото значение на гарамантите е много по–важно от предполаганото. Живеели са в сложно организирани градове и села, имали са писменост и собствено изкуство. Гарамантите са първите, които започват да изграждат оазиси в пустинята и са пионери на транс-сахарската търговия.
„Новооткритите градове са първите на територията на Либия, които не са построени от средиземноморските колонизатори (гърци и римляни). Историята на гарамантите трябва да се изучава от либийските деца в училище като част от тяхното културно и историческо наследство", заявява археологът Матингли.
Източник: ouramazingplanet