Астрономическото събитие на века – така учени определят приближаващата се комета ISON. Откритият едва преди седмица небесен обект е бил забелязан от руски астрономи да се движи към Слънцето. На 1 октомври 2013 г. ISON ще премине изключително близо до Марс, приблизително на 10 милиона километра, което може би ще промени орбитата на планетата. През ноември и декември догодина кометата ще е доближила Земята и ще се вижда в небето дори посред бял ден.
Според последни изчисления, в нощта срещу 28 ноември ISON ще премине на едва 1,4 милиона километра от Слънцето и тогава ще бъде най-ярка, като светлината й не само може да достигне блясъка на Луната, но й да го надмине 15 пъти. Най-близо до Земята, на 60 милиона километра, кометата ще бъде на 26 декември 2013 г.
Това ще осигури зрелищно небесно шоу в Северното полукълбо, като условията за наблюдение от България също ще бъдат много подходящи. Очакванията на учените са ISON да засенчи всяка друга комета от миналото столетие, а дължината на опашката й да бъде рекордна и да се проектира на половината видимо небе.
Кометата ISON пристига във вътрешната Слънчева система най-вероятно от облака на Оорт, маса от ледени отломки, която е 50 000 пъти по-далеч от Слънцето в сравнение със Земята. Тя се движи по своята параболична орбита право към звездата ни и това вероятно ще бъде първото и последното й посещение в Слънчевата система, тъй като траекторията й вероятно ще я доведе до „огнена смърт" при приближаването до звездата.
Ако все пак ISON преживее сблъсъка, ще отминат стотици хиляди, ако не и милиони години, преди тази комета да премине отново покрай нашата планета. Дали Земята ще е все още тук, е друг въпрос.