Неизменната Северна полярна звезда – пътеводната светлина от древността до днес, насочвала мореплаватели, астрономи и пътешественици по цялата земя. Позната още като Северна звезда или Поларис, тя се отличава със това, че стои почти неподвижно в небето, докато цялата северна звездна карта се върти около нея.
Всъщност, както всички знаем, въртенето на Земята кара звездите да изглеждат, сякаш сменят позициите си. Тук е и специалното качество на Полярната звезда – земната ос сочи право в нея и затова спрямо нас тя не помръдва. Тя е точно на 0,7 градуса разстояние от земната ос, която я прави идеална опорна точна за астрометрични измервания.
Според астрономите постепенният процес на изместване на земната ос ще промени позициите на земните полюси. В следствие на това, съвсем скоро (след около едва 500 години) Полярната звезда ще престане да бъде северната звезда на нашата планета. До момента тя е била в тази роля в продължение на 1000 години.
Докато е още така важна, ето няколко интересни факта за нея:
- Поларис е разположена на 434 светлинни години от Земята и свети около 4000 пъти по-силно от нашето слънце.
- Тя е 48-а поред в списъка на най-ярки звезди и има видима звездна величина от 2.02. Този термин означава колко ярка изглежда една звезда на най-голямото си разстояние от Земята. Колкото по-малко е числото, толкова по-ярък е обектът, а най-светлите небесни тела (като Венера и Луната) имат отрицателна звездна величина.
- Поларис е пулсираща променлива звезда. Това означава, че се свива и разраства, като варира по яркост на всеки няколко дни.
Всъщност единичната точка светлина, която наричаме Северна звезда, е система от три звезди, които имат общ център на тежестта. Доминиращата звезда, Поларис А е супергигант, с размери шест пъти масата на Слънцето. Близката му компания, Поларис Аб, орбитира на 3.2 милиарда километра разстояние, а третата „сестра" Поларис Б е доста по-далече.
Източник: lifeslittlemysteries