Австрийският парашутист Феликс Баумгартнер спечели своето място в историята, като според финалните изчисления успя да развие скорост от 1 342,8 км/ч при свободно падане, което го превърна в първия човек, преодолял звуковата бариера без помощта на механични средства. Освен победа за човешката воля, постижението му носи много ценна информация за бъдещите космически мисии.
Баумгартнер се издигна с балон с хелий до височина от 39 045 метра и скочи, защитен само от костюма си. Така подобри още два световни рекорда – за най-висок свободен скок и най-висок полет с балон, като четвъртият заложен за цел на мисията, най-дълго свободно падане, остави на своя ментор и предшественик Джоузеф Китинджър.
Милиони хора по света гледаха със затаен дъх стремглавия полет през почти вакуумната среда на стратосферата. Рекордьорът се приземи безпроблемно в пустинята на Ню Мексико след като прелетя 4,20 минути обратно към Земята.
Опитът бе отлаган няколко пъти през изминалата седмица, но петте години подготовка дадоха своето. Баумгартнер не е случаен авантюрист, а един от най-големите специалисти по скокове с парашут от пределни височини и екстремен летец с дългогодишен опит.
Балонът, пълен с хелий, който го отнесе до ръба на Космоса, е три пъти по-голям от всички балони, издигани във въздуха за цялата човешка история. Издигането в стратосферата бе проследено от екип специалисти, а самият пилот беше съветван през цялото време от досегашния и единствен рекордьор по свободен скок от пределна височина, Джоузеф Китинджър, който през 1960 година скача от височина 31 километра над земната повърхност. Днес, 52 години по-късно, той плътно следя подвига на своя последовател, който след около два часа издигане отвори люка на капсулата, за да се хвърли в черната бездна, от Космоса обратно в лоното на Майката Земя.
Рисковете за пилота бяха огромни - досега свръхзвуковата бариера не е преодолявана от човек без защита и никой не знаеше какво точно ще се случи с Баумгартнер. Според предварителното мнение на експертите не би трябвало да има гръм, както когато самолетът „Конкорд" премине звуковата бариера, защото налягането на въздуха на такава голяма височина е много ниско. Най-голямата опасност при този скок бе въртенето на тялото. Ако не беше съумял да държи тялото си максимално изправено с главата надолу, Баумгартнер би се завъртял в спирала, което прекъсва кръвообращението и човек изпада в безсъзнание. В случай, че неконтролираното въртене бе продължило силно и продължително, автоматично се отваря спасителен парашут. Така се случва на 13-ата секунда от полета на Джо Китинджър през 1960 година, който до днес държа рекорда за скок от най-високо. Парашутът го спасява от смърт.
Видео от историческия скок може да гледате на сайта на организаторите redbullstratos