Американски учен предложи нова хипотеза за произхода на пръстените на Сатурн и техния състав, която не се вписва в досега съществуващите теории. Според автора на новия проект, газовият гигант е погълнал не един, а няколко свои спътника. Притегляни от Сатурн, те са се приближавали към планетата по спирала и накрая са се сблъсквали с нея. При удара ледените компоненти на спътниците – по-леки от тези със скален произход, се изхвърляли в космическото пространство и се поглъщали от другите спътници, които впоследствие също бивали погълнати от газовия гигант.
В резултат на тези процеси в орбитата около планетата се образувал необичаен спътник, състоящ се от твърдо скално ядро, обкръжен от огромна ледена обвивка. Когато този спътник се сблъскал със Сатурн, в орбитата било изхвърлено огромно количество лед. Диаметърът на отделните фрагменти варирал от 1 до 50 километра, но за няколко милиарди години сблъсъци ледените парчета са придобили днешните си размери.
Както е известно, няколко пръстена опасват Сатурн. Те се въртят в екваториалната плоскост на планетата. Изградени са от парчета с размери от няколко микрометъра до няколко метра и над 90% са от лед. Класическата хипотеза сочи, че пръстените са останки от спътник на Сатурн, разрушен под въздействието на гравитацията на газовия гигант.