favorites basket
user
Наука16 декември 2010

Нова хипотеза за пръстените на Сатурн

Поредица от сблъсъци предизвикала изхвърляне на лед в орбита

Американски учен предложи нова хипотеза за произхода на пръстените на Сатурн и техния състав, която не се вписва в досега съществуващите теории. Според автора на новия проект, газовият гигант е погълнал не един, а няколко свои спътника. Притегляни от Сатурн, те са се приближавали към планетата по спирала и накрая са се сблъсквали с нея. При удара ледените компоненти на спътниците – по-леки от тези със скален произход, се изхвърляли в космическото пространство и се поглъщали от другите спътници, които впоследствие също бивали погълнати от газовия гигант.
В резултат на тези процеси в орбитата около планетата се образувал необичаен спътник, състоящ се от твърдо скално ядро, обкръжен от огромна ледена обвивка. Когато този спътник се сблъскал със Сатурн, в орбитата било изхвърлено огромно количество лед. Диаметърът на отделните фрагменти варирал от 1 до 50 километра, но за няколко милиарди години сблъсъци ледените парчета са придобили днешните си размери. 

Както е известно, няколко пръстена опасват Сатурн. Те се въртят в екваториалната плоскост на планетата. Изградени са от парчета с размери от няколко микрометъра до няколко метра и над 90% са от лед. Класическата хипотеза сочи, че пръстените са останки от спътник на Сатурн, разрушен под въздействието на гравитацията на газовия гигант.
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.