Ако тази хипотеза се потвърди, това означава, че намерените микроби биха могли при определени обстоятелства да се върнат към живота. За откритието съобщиха учени от Аризона и Нидерландия, съобщава fedpost.ru.
Теорията им се базира на доказателства, които свидетелстват, че преди милиони години планетата Марс е пострадала от мощни наводнения. Катаклизмът се случил при внезапния разлом на скованото от лед дотогава огромно езеро.
Известните днес полярни шапки на Марс са от замръзнала вода. Лед има и под повърхността на Червената планета в средните пояси. Учените са категорични, че някога там е имало обширни водни пространства. Вероятно става дума за няколко огромни пълноводни канала по времето, когато планетата е започнала да се превръща в мразовита пустиня, каквато е днес.
Виктор Бейкър от Университета в Аризона в Тусон и Мануел Рода от Утрехтския университет публикуваха анализа си върху марсианския кратер "Арам Хаос". От него тръгва 10-километров канал, на места с дълбочина 2 километра. Хипотетични изчисления сочат, че през него са протичали до 90 000 кубически метра вода, съобщава New Scientist.
Предположенията са, че водата е запълнила кратера още докато Червената планета е била по-топла. С охлаждането на Марс езерото замръзнало.
Едновременно с този процес обаче, вървяло и затопляне на леда отдолу, благодарение на геотермалната енергия. Така възникнали условия за появата на течен слой. Ерозиралата през хилядолетията скална маса се е сринала върху леда, разчупвайки го и е дала път на водата, която заляла големи части от повърхността на Марс.
Възможно е в тези канали да са се запазили спящи организми, казва професор Бейкър. Според него те чакали да бъдат открити и събудени отново за живот.
Нека си припомним, че на Земята съществуват поне два вида бактерии, които могат да живеят под ледници при температури, съпоставими с тези на Червената планета.
