favorites basket
user
Наука11 януари 2011

Изкуствена черна дупка улавя звука

Тя ще ни помогне да разберем процесите в истинските обекти

Черна дупка, която абсорбира звуковите вълни, създадоха израелски учени. Тя ще помогне в изследването на истинските черни дупки, за които все още знаем твърде малко.

Астрономическите страшилища са обекти с толкова голяма плътност, че дори светлината не може да избяга от гравитационното им поле. В ново лабораторно изследване, учените са създали звуков аналог. Той абсорбира звукови вълни, които също не могат да избягат. Учените се надяват, че кратко съществуващият обект ще им помогне да наблюдават и изучават неуловимата Хокингова радиация – топлинното излъчване, което на теория се отделя от черните дупки и води до тяхното изчезване.

"Най-важното в нашия експеримент е, че успяхме да преодолеем критичната скорост на Ландау, според който един поток не може да надхвърли скоростта на звука" – казва Джев Стайнхауер от Технион - Израелския технически институт. "Нашият експеримент надвишава тази граница за определен период от време."


Така истинската черна дупка засмуква звезда. Илюстрация: NASA

Звуковата черна дупка е създадена от 100,000 рубидиеви атоми, забавени до най-ниското им квантово състояние. Така те започват да се държат като един единствен, голям квантово-механичен обект. После учените ускорили половината от частиците до свръхзвукова скорост с помощта на лазер. Така между двете половини се създал хоризонтът на черната дупка. В него скоростта е равна точно на тази на звука. Черната дупка е просъществувала поне 20 милисекунди преди да стане нестабилна. През това време свръзхзвуковата част "улавяла" част от звуковите вълни с определена дължина на вълната.

В бъдеще учените се надяват да могат да използват звуковата черна дупка за изучаването на Хокинговата радиация. Физикът Стивън Хокинг предсказва, че черните дупки излъчват малко количество топлинна радиация поради квантови ефекти. Отделянето й би могло да причинява смаляването и постепенното изчезване на обекта. До момента обаче, долавянето на тази радиация се оказва много трудно.

Изследването е публикувано в последния брой на Physical Review Letters.
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.