favorites basket
user
Наука26 февруари 2015

Светлото петно на Церера - загадка за НАСА

Странен обект на планетата-джудже изненада учените

Астероидът Церера продължава да озадачава учените. Космическият апарат на НАСА Dawn все по-успешно заснема различни обекти на повърхността ѝ, като последните му снимки бяха направени на около 46 000 километра от Церера. Те показват ярко петно, познато и от предишни кадри, което се намира близо до друга ярко осветена зона.

„Яркото петно на Церера вече си прави компания с друго, което е с не толкова изразена яркост и се намира в същата падина. То може да е признак за вулканичен произход, но все пак трябва да се изчакат снимки с по-добра резолюция, преди да се правят подобни заключения", казва Крис Ръсел, водещ изследовател на мисията Dawn, базирана в Калифорнийския университет в Лос Анджелис.

Dawn ще навлезе в орбитата на Церера на 6 март. С течение на времето учените ще получават все по-добри снимки от планетата-джудже. Те се надяват, че чрез тях ще научат още за повърхността на обекта, за неговото развитие и произход. Интригуващото светло петно и други особености на този запленяващ космически свят ще стават все по-актуални теми. 



„Най-яркото петно продължава да бъде прекалено малко, за да бъде анализирано от нашата камера, но въпреки размера му, то остава най-ярката светлина, снимана на Церера. Това е наистина неочаквано и остава мистерия за нас", казва Андреас Натюс от института Макс Планк, главен изследовател на екипа, отговарящ за камерата на апарата.

Dawn вече „посети“ гигантския астероид Веста от 2011 до 2012 г., изпращайки повече от 30 000 снимки и още много ценни данни. Средният  диаметър на Веста е 525 километра, а този на Церера - 950 км.Това ги прави две от най-големите космически тела в астероидния пояс, намиращ се между Марс и Юпитер.

Източник: НАСА
Превод: Анна Костадинова
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.