Галактиките, звездите и планетите се въртят. Защо да не се върти и цялата Вселена?
Този въпрос си задали Майкъл Лонго и колегите му от университета в Мичиган. След проучване на над 15 хиляди галактики, намиращи се на повече от 600 милиона светлинни години от Земята, учените установили, че спиралните галактики се въртят по посока на часовниковата стрелка или обратно в зависимост от това в коя част на Вселената се намират.
Гледайки на север, над нивото на Млечния път, Лонго установил, че повече от половината галактики се въртят обратно на часовниковата стрелка. Според него по-голяма част от останалите, намиращи се в противоположната част на небесното пространство, трябва да се въртят по посока на часовниковата стрелка. Това наистина се оказало така, според проучване на 8287 спирални галактики. Последиците от това откритие са наистина значими.
Съвременната космология разглежда Вселената като хомогенна и изотропна.
Твърдението, че може би се върти, противоречи на теориите на Коперник. Вселената обаче има определена ос, което означава, че има специфична посока в пространството.
Ако се обясни влиянието от това в коя посока се въртят галактиките, ще се докаже дали Вселената се върти от самото начало. Това би могло да подскаже, че Големият взрив всъщност е въртене с енергия в огромен мащаб.
Данните от проучването може би са знак и за това, че нещата, които виждаме, са само част от много по-голяма и по-хомогенни Вселена, която се простира отвъд видимия хоризонт.
Източник: discovery