favorites basket
user
Наука11 януари 2012

Малко факти за медузите

Просто устроени и все пак удивителни

Очарователни, елегантни и мистериозни – така изглеждат медузите във водата. Но когато ги извадим от нея, тези мешести животни се превръщат в съвсем не така пленителна купчина. Това се дължи на факта, че медузата се състои от около 95% вода, като при някои видове достига 97% от телесното тегло. 

Формирали се преди 700 милиона години, медузите са сред първите многоклетъчни животни. Големи и малки, цветни и ефирни, медузите обитават всички морета и океани от повърхността до дълбоките води. Без мозък, кръв или дори сърце, те са доста просто устроени твари. Състоят се от три слоя – ектодерма, ендодерма и вътрешен пихтиест слой, наречен мезоглея. Елементарна нервна система, или по-скоро „мрежа" от нерви, позволява на медузата да усеща миризми и светлина и да реагира на други стимули. Има и храносмилателна кухина, която действа едновременно като стомах и черва, с един отвор, който е едновременно входен и изходен. 

Медузата се придвижва реактивно - периодично свива и отпуска тялото си, като някои видове свиват коремчето си по 100-140 пъти в минута.

Името медуза, или jellyfish на английски, обединява няколко различни групи мешести, които изглеждат по подобен начин, но нямат връзка помежду си. Има поне четири основни групи същества, включващи стотици и хиляди видове и подвидове мешести животни. Учените предпочитат названието "jellies" или "gelata", тъй като популярната дума „jellyfish" ("jelly" - желе и "fish" - риба) е грешно име за вида, който нито е риба, а пихтиестият му слой напомня по-скоро гума, отколкото желе. Тази дума е в широка употреба от около век. В повечето американски аквариуми вече се налага названието "jellies" или "sea jellies".
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.