favorites basket
user
Наука17 януари 2012

Как по-горещите лета предизвикват по-студени зими?

Противно на първосигналната логика, топлите лета отключват по-студени зими. Едно ново изследване на учени от Масачузецкия университет дава обяснение на скорошните тежки зими в Северното полукълбо в ситуация на глобално затопляне. Според тях повишените температури водят до топене на ледовете в арктическия регион, което топене пък става причина за повече снеговалежи през есенните месеци в по-ниските географски ширини. 

Тенденцията на захлаждащи се зими се усети в цяла Северна Евразия, източната част на САЩ и южните региони на Канада. Резултатите от изследването показват силно затопляне в Арктическия пояс през юли, август и септември, което продължава и през есените месеци и причинява ускорено топене на морските ледове. Топлината и разтопеният лед карат атмосферата над Арктика да задържа повече изпарения. Това увеличава вероятността от валежи в областите на юг, които, естествено, при ниски температури падат под формата на сняг. Учените са отчели значително повишаване на средната снежна покривка в Евразия за последните 20 години. 

Изследователите са на мнение, че повишената снежна покривка има объркващ ефект върху Арктическата осцилация  (вибрация) – атмосферното налягане на средните до високи географски ширини, карайки я да остане в „отрицателна фаза". При тази фаза високото налягане остава над Арктическия регион, изтласквайки по-студения въздух към средните географски ширини и прави зимите в тези региони по-студени. 

Без съмнение глобалното затопляне води до по-високи температури навсякъде по Земята през всички сезони, но също така то е отговорно за тенденцията на нарастваща снежна покривка в някои определени региони, заявяват изследователите. 

Източник: ouramazingplanet
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.