Изчезнало примитивно морско гръбначно е собственик на най-острите зъби, познати на науката. Върховете на тези зъби са широки едва 2 микрометра, което се равнява на една двадесета от дебелината на човешки косъм. Въпреки тази невероятна финост, са били способни да прилагат натиск, равен на силата на човешките челюсти.
Носителят на тези бръсначи се нарича конодонт. И още по-удивителен е друг факт – този зъбен апарат не е бил прикачен към челюсти. Древното гръбначно се появява преди около 500 милиона години и кръстосва моретата допреди 200 милиона години, когато изчезва. Това прави конодонтът най-дълго просъществувалото гръбначно на планетата и въпреки липсата на челюсти, първото същество, което развива зъби.
Морските седиментни скали изобилстват от фосили на конодонти. Палеонтолозите от Бристолския университет се заемат да разберат как са служели тези толкова деликатни зъби на своя собственик. Екипът на Филип Донехю открива, че конодонтите не са сдъвквали храната, използвайки мускулна сила, както правят бозайниците. Вместо това те са разчитали на минимална, но концентрираната сила като резултат от изключителната острота на зъбите.
Древните морски създания са притежавали и по-особен начин за отхапване. Вместо специфичното за бозайниците перпендикулярно затваряне, конодонтите са си служели с доста по-сложно захапване, като са дъвчели от ляво на дясно.
Естествено, суперострите зъби носят и проблеми - те се чупят съвсем лесно. За да преодолеят това неудобство, конодонтите са се научили да поправят и подострят счупените зъби, качество, което други гръбначни така и не успяват да развият.
Източник: nature