Изследователи от Университета "Бъркли" в Калифорния са създали софтуер за реконструиране на протоезици - отдавна изчезнали предшественици на съвременните говори. Екипът е използвал 637 езика, които днес се говорят в Азия и Тихоокеанския район, и е успял да възстанови първоосновата, от която всички тези езици произлизат. Реконструиране на отдавна отмрели езици се правеше и досега, но работата е бавна и трудоемка - отнемаше десетилетия.
"Езиците постепенно се променят с времето. Измененията в звуците са равномерни, подобните думи се изменят по подобен начин. Т.е. съществува модел, който може да бъде възстановен. Номерът е да се идентифицират моделите на промяна, а после, като ги следваме наобратно, да превъртим през тях основни думи, за да ги върнем назад във времето", обяснява един от изследователите.
Използвайки база данни със 142 000 думи, системата е успяла да възстанови ранен език отпреди около 7000 г. От него произлиза днешната група на Австронезийската езикова група, към която спадат езици, които се говорят в Югоизточна Азия, част от Континентална Азия и в Тихоокеански район. С
лед това компютърният модел бил сравнен с този, направен от лингвистите "на ръка". Съвпадението било 85%. Макар компютърното моделиране да е много по-бързо, то едва ли ще остави лингвистите без работа. Софтуерът може да прехвърли голяма част от данните за нула време, но не притежава точността, идваща от научната експертиза и интуицията на лингвиста.
Освен това новата машинна система не дава обяснение защо и как възникват промените в езика. Учените наистина са в състояние да възстановят език отпреди хиляди години, но все още се смята за невъзможно да бъде съживен най-първият език, от който са възникнали всички останали. Спорно е дали въобще е съществувал такъв.