„Обемът на тази вода, стотици пъти надвишава тези количества, които човечеството е добило от водоносните слоеве за целия минал век от 1900 г. насам." Това са думи на австралийския хидрогеолог Винсент Пост.
Прясната вода се е оказала под дъното на световния океан през ледниковите периоди преди около 20 хил. години. В онези времена морското равнище било много по-ниско и намиращите се сега под дъното участъци попивали свободно дъждовна вода. След разтопяването на ледниците морското равнище се повишило с около 100 метра, а прясната вода успяла да се запази под слоевете глина и утайки.
Изследователите твърдят, че откритата от тях вода съдържа не повече от 10 грама разтворени соли на литър, което е три пъти по-малко от солеността на морската вода в момента, но и надвишава по този показател водата, която употребяваме за пиене.
По данни на ООН, днес около 40 процента от земното население изпитва недостиг на питейна вода. Откритите запаси в морските недра могат да помогнат при решаването на този важен за човечеството проблем. Макар за целта да е нужно скъпоструващо дълбоководно оборудване.