Учени от университета Уисконсин - Медисън (САЩ) изследваха тримилиметровите игли на калифорнийския виолетов морски таралеж и разбраха, че те се самозаточват, съобщава focus.ua.
Морските таралежи са известни преди всичко с бронята си, покрита с шипове. Малцина обаче знаят, че тези иглокожи имат невероятната възможност да дъвчат камъни в буквалния смисъл, без да се страхуват за зъбите си. Те правят това странно действие не защото са гладни, а за да „обзаведат" уютно своите „бърлоги".
Рентгенография на иглите показала, че те са всъщност мозайка от два типа кристали на калцита: влакнести и огънато-пластични образувания, насложени едно върху друго – кръст върху кръст. Всичко е скрепено с наночастици на калцита.
Между кристалите се намира слой от по-слаб органичен материал. Шиповете на морските таралежи могат да се счупят точно на такива места. Според учените горните участъци на зъбците, след като се изтъпят, отварят място на по-острите.
Остава неясен точният строеж на органичния слой. Все още не може да се каже нищо за функците на различните типове кристали в структурата на морския таралеж.