Картата на българските диалекти, изработена от учени от Института за български език при БАН, вече включва и звукови записи на диалектни говори от различни региони, съобщи сайтът Vesti.bg.
Картата на диалектните говори обхваща цялата българска езикова територия, затова сред тях са дори такива, които отдавна не са в държавните граници, но някога са били български територии, като например части от Беломорието, Македония, Северна Добруджа, Западните покрайнини и др.
В момента на картата са показани над 60 диалекта, повече от 30 са автентичните аудиозаписи, правени на място от специалисти – диалектолози, които са интервюирали местни хора в различни региони на страната. (За да ги чуете, кликнете върху мегафончето на картата тук)
"Не е изпуснат нито един от най-архаичните и интересни български говори. Някои като Родопските, част от Балканските, от Северозападните или Македонските са истинско изпитание за нетренираното ухо", каза доц. д-р Ана Кочева - един от създателите на картата. Всеки може да прати запис на диалектен говор, който да бъде включен в Картата на диалектната делитба на българския език, за да бъде тя по-пъстра, съобщиха от Института за български език към БАН. Достатъчно е само да се запише на звуков файл човек, който говори на специфичен за даден регион диалект, и да се изпрати записът чрез онлайн форма.
Дължината на записа трябва да е до 5 минути, необходимо е също да се посочи името и възрастта на говорещия и мястото, за което е характерен неговият говор. След като прослушат звуковия файл и изследват говора, учените от Института могат да го включат в Диалектната карта. Създаването на картата е отнело на екипа повече от година, но реално обобщенията са плод на десетки години работа на много учени. Картата има висока научна стойност – представя цялата палитра от български диалекти и дава възможност в синтезиран вид да се видят най-ярките им фонетични, граматични и лексикални особености.