На конференция на Кралското общество в Лондон тази седмица изследователи обсъдиха как да заменят стареещото парче метал, което служи за световния стандарт за килограм, съобщава Би Би Си.
Килограмът е последната мерна единица, която използва физически обект за стандарт - междунарoдния прототип. Той представлява цилиндър, изработен от сплав на 90 % платина и 10% иридий и се пази в Международното бюро за мерки и теглилки (BIPM) в Севр, Франция.

По необясними за учените причини масата на прототипа се мени. В момента той е с 50 микрограма по-лек от други копия, разпространени из лаборатории по света. Тази промяна може да са дължи на постепенната загуба на водород, вложен в сплавта при направата на цилиндъра или от използването на по-груби материали за почистването му в миналото. "Всъщност не е сигурно дали прототипът губи маса или другите копия натежават, тъй като няма с какво да ги сравним" казва физикът Майкъл Сток от BIPM.
През октомври на Генералната конференция по мерки и теглилки в Париж се очаква да се вземе решение за нова дефиницият на килограм, базираща се нa фундаментални константи като тази на Авогадро (определяща броя на градивни частици в 1 мол субстанция), или константата на Планк (свързваща енергията на фотон с неговата честота). Ако учените се съгласят как да направят това, процесът би трябвало да е завършен до 2015.

По подобен начин са били предефинирани и други мерни единици. Метърът, например, някога е бил определен като дължината на парче от обиколката на Земята, докато сега се дефинира като разстоянието, което светлината изминава за определен период от време. А секундата, която някога била смятана за определена част от деня, сега се дефинира като времетраенето на точен брой преходи в атома на цезия.