Вече над 50 години използваме антибиотици срещу множество инфекции, които иначе биха отнемали човешки животи. За съжаление бактериите, които стават резистентни на тези антибиотици, също се множат. Едни от най-често срещаните са метилицин резистентните стафилококи, е. коли, салмонела, кампилобактериите, които от безодбидни инфекции стават опасни за живота.
Екипът на Пол Джаксън от Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) е открил нов начин за борба срещу бактериите, резистентни към антибиотици, базиран на много по-дълбоко разбиране за структурата на техните гени. При метода собствените гени на бактерията се обръщат срещу нея.
"Вместо да търсим традиционни решения на проблема чрез външни вещества или антибиотици, решихме да се вгледаме по-внимателно в самото ДНК на бактериите. Така открихме гените, които отговарят за производството на един от най-важните протеини за оцеляването на клетката", казва Джаксън.
Този протеин се използва от бактерията, за да прави малки цепнатини в стените на клетките, които да спомагат за деленето й. Учените успели да синтезират протеина в чиста форма и да го инжектират от външната страна на бактериите. Ефектът бил мигновен – протеинът унищожил стените на клетките.
Един от най-неприятните ефекти от взимането на антибиотици е, че те унищожават както лошите, така и полезните бактерии в нашия организъм. Тъй като всеки вид произвежда специфичен протеин, методът на Пол Джаксън позволява много точно да се унищожат само търсените микроби.
Ето как изглежда самият процес:
Протеинът остава стабилен задълго и може да се смеси с протеини, синтезирани от други видове бактерии, което позволява производството на широкоспектърни лекарства. Освен това е нужно много малко количество, за да се унищожат бързо стените на клетките.
Тъй като тези протеини са жизненоважни за функционирането на клетката, бактерията няма как да развие защита срещу тях. Ако го направи, тя най-вероятно ще засегне собствената си способност за делене.
Учените продължават работа върху иновативния метод, търсейки приложение и при други патогени.
Източник: PhysOrg