favorites basket
user
Наука9 февруари 2011

Подредиха най-известните учени

Бъртранд Ръсел води за последните 200 години, вижте къде са вашите любимци

Най-накрая и феновете на науката ще имат място, макар и виртуално, събрало имената и постиженията на любимите им учени. То се казва Научната зала на славата и е пантеон на най-известните учени от последните два века. 

За разлика от други подобни класации тази не разчита на субективната преценка на малка група експерти. Вместо това използва ясна мярка за известност: колко пъти името на дадения учен се появява в книгите през вековете. Досега начинът за измерване на влияние в научните среди бяха цитатите: броят на научните статии, написани от човека, колко влиятелни са били списанията, в които са публикувани, и колко пъти други учени са цитирали статиите в свои изследвания. За новата класация обаче е избран съвсем друг подход - разглежда се отпечатъкът, който ученият е оставил в контекста на културата, обществото и историята.  

Създаването на Залата става възможно едва след като преди няколко месеца екипът, воден от Жан-Баптист Мишел и Ерез Либерман Айден, създава набор от данни, събрани от трилионите думи в Google Books. Там до момента са качени 15 милиона книги – 12 % от тези, които изобщо някога са публикувани. След качествен преглед на данните, те качват онлайн извадка, която представлява 1/3 от базата. По нея всеки може да открива модели на културна промяна, отразени в честотата, с която дадена дума или фраза се появява или изчезва в морето от книги. Мишел и колегите му го наричат културомика, количественото изучаване на обемна база данни за период от време дигитализирана култура. 

На базата на работата, извършена от екипа на Мишел, Адриан Верес от Харвард и Джон Боханон създават Научната зала на славата, базирана на изчерпателни културомични данни. Преди да и хвърлите поглед, може да си поиграете и със суровата база данни. Въведете пълното име на любимия си учен, заедно с откритие или фраза, свързана с него. Графиките, които ще видите, показват колко често името и фразата са се появявали в книгите, публикувани през периода, който сте избрали. Имайте предвид, че е важно правилното вписване на името, например "Albert Einstein", а не "albert einstein."

Първата версия на Залата на славата все още е в развитие. Има някои класификационни грешки както и пропуски на известни учени дължащи се на технически проблеми. Въпреки това, тази първа чернова разкрива голямата картина на научната слава, поне както тя е отразена в публикуваните през последните два века книги. Разгледайте я тук.

Източник: Sciencemag
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.