favorites basket
user
Наука30 септември 2015

Принтер от лего за незрящи

Изобретен почти случайно от... 13-годишно момче

Шубхам Банерджи нямал намерението да създава революционна технология, когато започнал да „бърника" комплект лего роботи миналата годна. Тогава 12-годишният младеж просто се опитвал да направи проект, с който да участва в ученически конкурс в Санта Клара, Калифорния. Но брайловият лего принтер на Банерджи се превръща в технология, която може да промени живота на мнозина незрящи. Защото повечето принтери от същия тип струват 2000 долара, а цената на измисления от момчето е едва 200 долара.

Банерджи се натъкнал на обезпокоителна статистика точно когато започнал да търси идеи за своя научен проект - по-малко от 10 процента от 1,3 млн. незрящи в Америка могат да четат брайловото писмо и за мнозина материалите на този език са просто недостъпни. Ученикът решава да създаде прост, но функционален брайлов принтер, прекарвайки седмици в работа с лего комплект за напреднали, използван обикновено за създаването на антропоморфни роботи.

Представяйки готовия принтер на конкурса за ученици Synopsis Science Fair през 2014 г. Банерджи не само печели голямата награда, но успява да привлече и вниманието на Хенри Уедлър, докторант по органична химия в Калифорнийския университет. Уедлър, който е роден сляп, остава изключително впечатлен от работата на момчето и решава да му помогне, като превърне проекта му в маркетингов продукт.

„Изобретателите се опитват в продължение на много години да направят с брайловия принтер това, което Шубхам успя", казва Уедлър пред американското списание „Смитсониан". „Понякога, за да се създаде нещо наистина толкова иновативно, е нужно младо, свежо въображение и желязна воля. Точно такива качества и енергия донесе Шубхам със своите познания и страст на изобретател."

В момента Уедлър е съветник в компанията на Банерджи - Braigo Labs, чието име е съчетание от думите „Брайл" и „Лего". Шубхам, който получава финансиране от Intel Capital, работи над по-нататъшното развитие на принтера, но се надява той скоро да се превърне в общодостъпен продукт на пазара. Когато не се занимава с Braigo, Банерджи прекарва времето си играейки футбол и занимавайки се обичайните предизвикателствата на деветокласник.

превод: Михаела Ценкова
Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.