Учени от различни области предложиха на руския президент Дмитрий Медведев да подкрепи национална инициатива за създаването на изкуствено човешко тяло до 2045 г. Според тях така не само ще бъде подарен втори живот на хората с тежки заболявания, но и човешкият живот ще се удължи до няколкостотин години.
Въпреки че на пръв поглед идеята изглежда като чиста фантастика, авторите на проекта са настроени оптимистично и са убедени, че ако се работи целенасочено, проектът съвсем не е невъзможен.
Изкуственото тяло е по-скоро събирателно понятие и засега не е възможно да се предскаже как точно ще изглежда то след няколко десетилетия. То ще е продукт на симбиозата между няколко научни области – физиката, биологията, математиката.
Според Дмитрий Ицков, един от създателите на проекта, идеята съвсем не дошла изведнъж. Първо учените се насочили към изследвания на това как да създадат отделни изкуствени органи. Но впоследствие се стигнало до по-интересна перспектива – прехвърлянето на мозъка на изкуствени носители, тоест на изкуствено тяло.
"Идеята не е толкова фантастична, както изглежда на пръв поглед. Всички технологии са реални. И ако досега нито една държава не е обявила, че работи за създаването на изкуствен човек, съвсем не значи, че никой не се занимава с това", казва Ицков. На мнението, че създаването на киборг е възможно, са и учени от много други области. Все още обаче е трудно да се предскаже дали това ще са точни копия на хората, или не. Много физиолози са на мнение, че почти всеки човешки орган в бъдеще ще може да бъде копиран от технически устройства. С едно изключение – мозъка.
Причината е, че все още не знаем достатъчно за процесите в него, как той управлява мислите, чувствата и емоциите. Предполага се, че той е и много по-устойчив от останалите органи и бил могъл да съществува поне 200 години – причините за смъртта му почти винаги идват от други органи, обясняват учените. Остава въпросът дали е възможно същите механизми на управление от човешкото тяло, да бъдат използвани в изкуственото. Според руските специалистите обаче най-важният неврологичен орган е достатъчно пластичен и може да се адаптира към доста различаващи се условия.

Все още не е ясно дали руският президент ще застане зад инициативата, но в нея вече се е включил един от депутатите от управляващата партия.
По същата тема мислят и от другата страна на океана. Според американския футуролог Реймънд Курцуейл, цитиран от списание "Тайм", до 35 години човечеството окончателно ще се раздели със сегашния си облик. Компютрите ще развият разум и ще мислят в пъти по-добре от хората, смята ученият. Според него единствено неясно остава как точно хората ще си взаимодействат с "очовечените" компютри и дали едните ще станат и физическа част от другите.
Източник:GZT.ru