favorites basket
user
НаукаНиколай Сакарски / 19 март 2016

Роботът критик

Въоръжен с камера, бомбе и шал, чаровният Беренсън оценява картините в парижки музей

Роботите могат да са ни от помощ далеч не само заменяйки ни в тежкия физически труд или обезвреждането на бомби. В това можете да се убедите от любопитно ново видео, което показва уменията на машината критик Беренсън. Кръстен на известния специалист по история на изкуството Бърнард Беренсън, роботът се разхожда из коридорите на парижкия музей Musée du quai Branly и дава своята оценка за показаните произведения на изкуството.

Въоръжен с камера, бомбе и шал, той наподобява по-стилна версия на Джони Файв от филма „Късо съеднинение". Разработен от антрополога Денис Видал и инженера Филип Госие, Беренсън наблюдава и записва реакциите на посетителите към всяка творба. Информацията се трупа и анализира в неговата изкуствена невронна мрежа и така роботът изгражда свое „мнение" за експонатите. Беренсън се усмихва на произведенията, които му допадат, и се мръщи на останалите. Данните от наблюденията на робота критик се използва и от уредниците, които получават информация как посетителите оценяват показаните произведения на изкуството.

Имат ли основание да се притесняват художествените критици за своята работа? Поне засега – не. Би било пресилено да се каже, че роботът е способен да изгради свое мнение, но Беренсън може да се окаже първата крачка към създаването на изкуствен интелект, способен да анализира художествени произведения и да изгражда собствен вкус за тях.

Роботиката и бъдещето на изкуствения интелект са водеща тема в новия брой на Списание 8. Още - четете тук.



Източник: Artnet News  
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.