Мадагаскарският паяк Caerostris darwini ( на горната снимка) произвежда най-голямата паяжина на света, оплитайки с нея цели реки и езера. Веднъж била открита мрежа с дължина 25 метра, в която били уловени 30 насекоми. Тези нишки са два пъти по-здрави от паяжините на който и да е друг паяк и 10 пъти повече от кевлара. Видът е описан за първи път подробно точно 150 години след публикуването на "Произходът на видовете" и затова е кръстен на Чарлс Дарвин.

Пиявицата Tyrannobdella rex е дълга само 5 см, но това не й пречи да разполага с мощна захапка на единствената си челюст с големи зъби. За първи път тя попаднала пред очите на специалистите през 1997 г. в Перу в носа на дете, което се върнало от Амазонка. През миналата година тя беше детайлно описана, с което се присъедини към общо 600-700 вида подробно изследвани пиявици от общо 10 хиляди съществуващи по света.

Бактерията Halomonas titanicae е открита при изучаването на останките от "Титаник" на дълбочина 3800 метра. Тя се храни с окисленото желязо на знаменития кораб, оставяйки след себе си характерни образувания (горе вляво). Горе вдясно е участък от такова образувание под сканиращ микроскоп. Отдолу са самите бактерии.

Крачетата на очарователната плесен Mycena luxaeterna (с диаметър на шапката - 2 см) са покрити с особено вещество, непрекъснато сияещо в ярък жълто-зелен цвят. Гъбката расте на бразилския бряг на Атлантическия океан. На латински името й значи вечна светлина, вдъхновено от част от моцартовия "Реквием".

Доскоро за подскачащите хлебарки знаехме само от изкопаемите находки от юрския период. В Южна Африка обаче беше открит видът на снимката, кръстен Saltoblattella montistabularis. Той скача не по-зле от скакалец, а има и допълнителна точка за стабилизация по време на полет - истинско технологично чудо.

Варанът Varanus bitatawa достига дължина 2 метра, а тежи само 10 кг. Храни се с плодове и живее на филипинския остров Лусон. Тялото и лапите му са празнично оцветени в синьо-черни и бледи жълто-зелени точки. Това влечуго се превърна и в символ на природозащитниците от Филипините.

Първата среща с дукера (животно, подобно на антилопите) Philantomba walteri за френските учени била на пазар за месо в Западна Африка. Това обстоятелство ги потресло. Смятало се, че дукерите са прекрасно изучено семейство, а се оказало, че съществува вид, който е добре познат на туземците и е експлоатиран безогледно. Колко ли животни така и никога не са се срещнали с изследователите, защото са ги унищожили местните?

Щурецът Glomeremus orchidophilus е най-добрият приятел на орхидеята Angraecum cadetii, макар да не е единственият, който я опрашва. Това е първият представител на разред правокрили, за който се знае, че се занимава с опрашване на цветя. Живеят на остров Реюнион.

Подводната гъба Psathyrella aquatica е намерена в горното течение на река Рог в американския щат Орегон.

Дълбоководната риба Halieutichthys intermedius не се отличава с особена грациозност - плавайки тя напомня прилеп, заставен от нуждата да се придвижва пеша. Съществото било намерено в нефтения разлив в Мексиканския залив.
Източници: EurekAlert! и Compulenta