Мозъкът ни работи по различен начин, докато запаметява лицето на човек от същата раса и на такъв с различен цвят на кожата, показват нови биологични доказателства.
Вероятно всеки е правил за себе си извода, че лицата на хората от другите раси си приличат много повече, но сега е научно обяснено защо е така. Изследователи от Северозападния университет се опитали да определят какво причинява тази разлика във възприятията и паметта. С помощта на електроенцефалограф (ЕЕГ) измервали мозъчната дейност на доброволци, които гледали снимки на различни лица.
Учените помолили осемнадесетте бели участници да запаметят няколко също европеидни лица. Минути по-късно получили нов тест, в който били включени и хора от други раси. В резултат участниците започнали да обръщат повече внимание на отличителните за расата белези, а не на индивидуалните черти.
Оказало се, че мозъчната дейност се засилва още в първите 200-250 милисекунди, когато се погледнат едновременно две лица – от своята и от чужда раса. Предишно изследване свързва тази много ранна фаза с процеса на възприятие за отделния индивид. Този процес включва изготвяне на уникални черти на лицето на всеки човек, като форма на очите и носа. Така общите черти се превръщат във водещи за сметка на тези на отделния човек.
Източник: livescience