favorites basket
user
Наука5 октомври 2011

Най-голямата пеперуда

Световната рекордьорка е изключително рядка

Птицекрилата пеперуда на царица Александра (Ornithoptera alexandrae) е най-голямата на планетата. Размахът на крилете й е 30 сантиметра. Подобното на птица насекомо е и една от най-редките пеперуди в света – среща се единствено в дъждовните гори на Нова Гвинея. Открита е за науката през 1907 година и е кръстена на кралица Александра, съпруга на британския крал Едуард VII. 

Рекордните размери за вида достигат само женските. Те са по-едри, имат кафява окраска по тялото и крилете. Мъжките са по-дребни, максимум 19 сантиметра, но затова пък са много по-цветни и красиви – имат яркожълти тела, а крилата им са украсени в електриковозелено и аквамарин.

Гигант в света на насекомите, птицекрилата пеперуда на царица Александра се развива в продължение на четири месеца от яйце до зряла пеперуда. След това живее още около три месеца, което всъщност е завидно дълголетие на фона на средната продължителност на живота на другите пеперуди - едва месец. 

По време на гъсеничния си период гигантската пеперуда се храни с листата на отровно местно растение. Благодарение на това, когато изпълзи от какавидата си, пеперудата на царица Александра става токсична за хищниците, посмели да я нападнат. 

През целия си живот женската пеперуда снася само 27 яйца. Минималната разплодителна способност в комбинация с едно от най-мощните изригвания на вулкани през XX век – това на връх Ламингтън от 1951 година, което унищожава по-голямата част от хабитата на тези насекоми, води до настоящия статут на птицекрилата пеперуда на царица Александра като застрашен от изчезване вид. 

Източник: lifeslittlemysteries
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.