favorites basket
user
Наука26 октомври 2011

Гигантска амеба на дъното на Марианската падина

Клетката е дълга... 10 сантиметра!

Огромни едноклетъчни организми бяха открити в най-дълбоката точка от световния океан – Марианската падина. 

Изследването на потайните дълбини на Тихия океан е организирано от Института по океанография към Университета в Сан Диего. Благодарение на сонда, снабдена с HD камера, учените успяват да заснемат невероятни същества, които обитават неприветливото океанско дъно. 

Амебите, наречени ксенофиофори, са забележителни със своите размери – често минаващи 10 сантиметра, както и с изключително голямото си присъствие на морското дъно. Те са приспособени много добре към живота на тази дълбочина и имат ролята на приемник за множество по-дребни организми. 

Според учените ксенофиофорите са най-големите съществуващи едноклетъчни. Те са приспособени към живота в абсолютен мрак, ниска температура и високо налягане и могат да усвояват големи количества олово, уран и живак от водата, като по-този начин са устойчиви на  въздействието на големи дози тежки метали.

Едноклетъчните са само върхът на айсберга. Учените успяват да заснемат и други същества, като например най-дълбоководната медуза, позната до момента, както и други странни животни. 

Изучаването на обитателите на тези най-дълбоки и неприветливи води разкрива неподозирани клонове на биоразнообразието, нови идеи с биотехнологичен потенциал и адаптацията към свръхекстремна среда. 

Източник: livescience
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.