favorites basket
user
Наука30 октомври 2011

Орангутаните се развиват културно подобно на хората

Отделните популации се различават в поведението си

Орангутаните имат способностите да се учат социално и да предават усвоените уроци на поколенията – доказателство, че културата при хората и човекоподобните маймуни има едни и същи еволюционни корени, заявяват антрополози. 

Ние, хората, умеем да предаваме определени поведенчески навици от поколение на поколение чрез социалното обучение или, иначе казано, чрез културата. Според утвърденото мнение именно културата е един от основните фактори, които ни различават от животните. 

Но продължителни наблюдения на биолози над големите маймуни показаха, че вероятно не сме толкова различни. Проведено преди 10 години изследване установи, че аспекти от поведението на човекоподобните маймуни варира между отделните популации, което предполага, че те са предавали придобитите си умения от поколение на поколение, също както при хората. Тази хипотеза предизвика множество дебати относно това дали различното поведение е предизвикано от прототип на културни практики или заради генетични фактори и влиянието на различната околната среда. 

Сега група учени от Цюрих реши да провери дали разликите по местонахождение в поведенческите модели на девет популации от орангутани в Суматра и Борнео могат да бъдат обяснени чрез културно предаване на опита. И заключението им е, че могат.

Екипът антрополози и биолози анализира повече от 100 хиляди часа записи на поведението на животните и създава генетически профили на повече от 150 диви орангутана. Измерва екологичните различия между хабитатите на отделните популации чрез сателитни снимки и техники за дистанционно отчитане. 

В резултат учените установяват, че околната среда и климатът имат влияние върху поведението на орангутаните, както и, в по-малка степен, генетичните специфики на всяка популация. Но никой от тези фактори не обяснява разликите в поведението между отделните групи.

„Обяснението на поведенческите различия чрез културата е валидно при орангутанитепо същия начин, както при хората. Изглежда умението да се действа културно е продиктувано от дългата продължителност на живота на човекоподобните маймуни и наложената от това необходимост да се адаптират към променящите се условия на средата", гласи изследването. 

Източник: wired
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.