favorites basket
user
Наука23 септември 2014

Фракинг забраната у нас - нарушена

Нови протести срещу добива на шистов газ започват от утре

Активисти от цяла България продължават да се борят за правото на чиста вода, земя и въздух, които са сериозно застрашени от неспазване на Забраната за проучване и експлоатация на неконвенционални изкопаеми горива на територията на страната, алармират от инициативния комитет "За чиста България". Проблемът според тях произтича от липсата на механизми за контрол и мониторинг на безсрочната забрана за прилагане на фракинг при проучването и добива на подземни богатства.

За да подсетят институциите, че гражданите постоянно бдят, утре (24 септември) в София, Пловдив и Варна ще се проведат паралелни протести под надслов "СРЕЩУ ПРОУЧВАНИЯТА И ДОБИВА НА ШИСТОВ, ВЪГЛИЩЕН и ТАЙТ ГАЗ в БЪЛГАРИЯ" с искане за реални законодателни, административни и технологични мерки за прилагане на приетата през 2012 г. безсрочна Забрана за използване на технологията хидравлично разбиване на територията и акваторията на страната.   
   
Протестите ще са с начален час 18 ч на следните места:
Варна: "Козирката" срещу Катедралата
Пловдив: Площад Стефан Стамболов - на „Копчетата"
София: Шествие с маршрут - Паметникът на Патриарх Евтимий, пл. Славейков - сградата на МОСВ, ул. Раковски – сградата на МИЕТ

Целта на протеста е да информира всички българи, че добивът на въглищния газ, тайт газ, шистов газ, газови хидранти в Черно море и подземната въглищна газификация са неотменно обвързани с фракинг. Това означава, че разрешенията за проучване и добив на тези изкопаеми горива са в директен разрез с действащия в момента мораториум. С други думи забраната остава само на хартия, а в действителност бива нарушавана, при това от държавни институции. 

За двете години действие на безсрочната забрана се оказва, че реални стъпки за въвеждането й на практика не са взети: липсват наредби, които да указват кой, кога, колко често, по какъв метод и с каква техника може да извършва проверка на всички сондажи; не са взети мерки за осигуряване на каквато и да било техника за извършване на проверки; не са приети терминология и методология за проверки на сондажите; липсват квалифицирани специалисти както в МОСВ, така и в МИЕТ, които да разпознават какво е забранено и какво разрешено; не се прилагат задълженията за мониторинг на всеки сондаж.   

За 2 години от гласуването на забраната в България се правят само опити за нейното пробиване и нищо в областта за мониторинг, проверки, контрол в МОСВ и МИЕТ. "Специалистите" не различават новите технологии и почти няма човек, който да е стъпвал на сонда за шистов газ. Въпреки всичко това разрешения са издадени на редица газови компании, които в сайтовете си, както и на фондовата борса оповестяват, че търсят и искат да добиват чрез нековнеционални методи, а в заявленията си пред нашите институции вписват просто търсене на нефт и газ. 

Следствие на техните "проучвания" вече е регистрирано изчезване на водата в плевенско, точно до сондажа, за което не се говори. Не са предприели и действия във връзка с трансграничния проблем с Румъния. В случая са нужни двустранни договорености, които да гарантират опазването на общия водоносен хоризонт, както и да предпазват от активизиране на високосеизмичните зони като Вранча. 

Искането на инициативния комитет "За чиста България" е двете министерства МОСВ и МИЕТ да прекратят всички разрешения и договори за проучване и добив на нефт и газ, (особено на компании, които афишират пред цял свят, че ще използват фракинг) докато не се назначат специалисти, не се разполага с подходяща техника, докато не се напишат наредбите за контрол, докато не се организира мониторинг, за да има всички предпоставки за вписването на забраната в закон.
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.