Марианската падина е най-дълбоката известна океанска падина и най-дълбокото място изобщо в земната кора. Намира се в Тихия океан между Япония и Папуа-Нова Гвинея, източно от Северните Мариански острови.
Марианската падина е дълбока 10 911 м и дълга 2550 км. Дъното ѝ се намира на 6366,4 км от центъра на Земята. Тя е границата, на която се засичат две тектонични плочи — Тихоокеанската влиза под Филипинската. Температурата на водата и от 1 до 4 градуса по Целзий, налягането на дъното на това място е 1100 пъти по-голямо, отколкото на повърхността на морето.
През 2012 г. канадският режисьор Джеймс Камерън слиза сам до дълбините на падината с батискафа Deepsea Challenge, в чието разработване участва. Капсулата извършва няколкочасово пътуване, от което заснема богат видеоматериал с помощта на HD камери.
Преди десетина дни Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) стартира експедиция в Марианската падина, която повече от 2 месеца ще изучава това странно място. Okeanos Explorer вече предава пряко от мястото на събитието, зад кадър учени коментират показваното от камерите, управлявани дистанционно.
Тук можете да „потънете" в непознати води и да се насладите на невероятно красиви гледки.
Свежи снимки от деня можете да разгледате на страницата на проекта във фейсбук.

По време на експедицията учените ще изследват флората и фауната на това интересно място. Ще се опитат да отговорят на въпроса как изобщо съществуват странни форми на живот там, където не прониква слънчев лъч и налягането е убийствено.
