favorites basket
user
Наука4 юли 2016

Виена победи жегите: зелени фасади вместо климатици

Емблематичните файтони отиват в принудителна почивка

Във всички големи градове температурите са по-високи, отколкото в селските райони и Виена не прави изключение. С настъпването на лятото идват и горещините, от които особено страдат хората в населените места. Това явление е известно като „ефект на топлинните острови в градска среда“ (Urban Heat Island Effect) или просто градски климат, създаван от асфалтовите настилки и огромното количество бетон. 

Виенската община е разработила стратегическа програма за борба с горещините, която показва как градското население може да компенсира високите температури. Топлинните острови не са ново явление, но климатичните промени го правят все по-осезаемо. Специалистите са стигнали до извода, че в градовете температурата е средно с шест градуса по-висока, отколкото в околните райони. Промените в климата се забелязват особено в местата далеч от морския бряг, следователно те силно засягат и Виена, и София. 

Чрез добро планиране на жилищните комплекси и на вътрешните дворове може да се постигне понижаване на температурите с 5-6 градуса и по този начин да се избегне създаването на топлинни острови, твърдят експертите. 

Стратегическият план на Виена за топлинни острови в градска среда посочва 

90 начина за борба с топлинния ефект. 


© MA 22 / Pendl

Озеленяването на фасади се прилага преди всичко там, където липсва място за традиционните дървета и храсти. Тези зелени оазиси в градската среда предоставят подходящо място за живот на пойни птички и полезни насекоми и така приближават живота в града до природата.

Топлинният ефект се дължи преди всичко на липсата на зелени площи, т.е. на растения и дървета. Виенските експерти са установили, че най-доброто средство срещу летните горещини в града е 

озеленяването на покриви и фасади. 

Озеленените фасади имат големи предимства от екологична гледна точка – те не само охлаждат помещенията, но и влияят върху микроклимата в сградите, а при процеса на фотосинтеза водните изпарения водят до понижаване на температурата на въздуха. Именно липсата на изпарения е една от основните причини за появата на топлинни острови. 

Един от пилотните проекти по озеленяване в австрийската столица е фасадата на отдел "Чистота", осъществен преди няколко години. На площ от 850 кв.м са окачени метални кашпи с обща дължина 2850 м, където са засадени повече от 17 000 многогодишни тревисти растения. Научните изследвания показват, че ефектът от изпаренията на озеленената фасада отговаря на работата на 45 климатика с мощност по 3000 вата в продължение на осем часа. А през зимата по този начин се намалява загубата на топлинна енергия до 50 процента.


Schaub-Walzer/PID

Ваканция за виенските файтони

Файтоните, една от емблемите на Виена, излизат в принудителна лятна ваканция при високи температури. Централната им спирка е пред катедралата „Св. Стефан" и ако там термометрите показват повече от 35 градуса, конете няма да работят. Миналата година в центъра на Виена е имало 18 дни с такива температури. От тази година са въведени и други облекчения за красивите животни: работните им дни в месеца не могат да бъдат повече от 18, а работното им време е намалено с 1 час, така се движат из града само от 11 до 22 часа. 

Мерките се въвеждат не само за благото на животните, а и защото преуморените и стресирани коне представляват опасност за уличното движение. В момента във Виена има 28 фирми с файтони и общо 375 коня.

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.