favorites basket
user

13 научни доказателства, че си влюбен

Проверете дали отношенията ви с партньора отговарят на тези изведени от изследователите критерии

Изследователи от университета Рургерс в Ню Джърси са установили, че „истински влюбеният“ мозъкът „работи“ много по-различно от чисто „похотливия“ и този на човек в дългосрочна връзка. Проучване, водено от антрополога Хелън Фишър - известна изследователка на биологичните основи на любовта, разкрива, че „влюбената фаза“ за мозъка е уникален и ясно дефиниран период, който се характеризира с 13 издайнически признака.

1. "Този човек е специален"
Когато сте влюбени, мислите, че вашият любим е уникален. Това усещане е свързано и с невъзможността да почувствате романтична страст към някой друг. Фишър и нейните колеги вярват, че то е резултат от повишените нива на допамин в мозъка - химичното съединение, отговорно за вниманието и фокуса.

2. "Този човек е перфектен"
Хората, които са наистина влюбени, са склонни да се фокусират върху положителните качества на любимия, пренебрегвайки всички негови отрицателни черти. Вниманието им привличат тривиални събития и обекти, които им напомнят за тяхната половинка, мечтаейки за тези скъпоценни малки моменти и спомени. Това насочено внимание отново се дължи на нивата на допамина, както и на норепинефрина, обясняващ активирането на паметта от нови стимули. 

3. "Аз съм развалина"
Добре известно е, че влюбването често води до емоционална и физиологична нестабилност. Настроенията ви минават през бодрост, еуфория, повишена енергия, безсъние, загуба на апетит, треперене, сърцебиене и ускорено дишане. Появяват се и тревожност, паника и чувство на отчаяние, ако връзката претърпи дори най-малкия неуспех. Тези промени в настроението наподобяват поведението на наркоман. И наистина: когато покажете на влюбен човек снимка на обекта на любовта му, в мозъка се активират същите зони, които се задействат при наркоманите от мисълта за дрога. Така влюбването е форма на пристрастяване, твърдят изследователите.

4. "Преодоляването на предизвикателствата ни сближи"
Преминаването през трудности заедно с друг човек явно засилва романтичното привличане. Тук допаминът отново играе главната роля, защото изследванията показват, че когато дадена награда се забави, невроните, произвеждащи съединението, стават по-продуктивни.

5. "Обсебен съм от него"
Хората, които са влюбени, признават, че прекарват повече от 85 на сто от времето, в което са будни, мислейки за своя "обект". Това обсесивно поведение може да се дължи на понижените нива на серотонин в главния мозък.

6. "Иска ми се да можеше да сме заедно през цялото време"
Влюбените редовно проявяват признаци на емоционална зависимост от връзката си, включително за притежание, ревност, страх от отхвърляне и раздяла.

7. "Надявам се, че ще останем заедно завинаги"
Те също така дълго мечтаят за траен емоционален съюз с любимия си, търсейки начини да са по-дълго време заедно и да планират общо бъдеще.

8. "Бих направил всичко за нея"
Влюбените хора имат по-силно чувство за съпричастност към своя избраник, усещайки неговата болка като своя. Те често са готови на жертви за другия.

9. "Дали ще ме хареса в това облекло?"
Влюбването е белязано от тенденцията да пренареждате вашите ежедневни приоритети, да променяте дрехи, маниери, навици и ценности. И всичко това с цел колкото може повече да си приличате с вашата половинка. 

10. "Нека не спим с други хора"
Тези, които са дълбоко влюбени, обикновено изпитват не просто сексуално желание към своя избраник, а и сериозна емоционална привързаност. Копнежът за секс е съчетан с чувство за собственост и крайна ревност, когато партньорът е заподозрян в изневяра.

11. "Не става дума за секс"
Въпреки желанието за сексуална връзка при влюбените хора, жаждата за емоционален съюз има предимство. Проучване установило, че 64% от влюбените (при еднакъв брой участници от двата пола) не са съгласни с твърдението, че сексът е най-важната част от връзката.

12. "Нямам контрол"
Фишър и нейните колеги установили, че хората, които  са влюбени, не са стигнали до това състояние принудително и чувството е почти неконтролируемо. 

13. "Тръпката си отиде" 
За съжаление, усещаното да си влюбен обикновено не трае вечно. Това непостоянно състояние или се развива в дългосрочни и сериозни отношения, или връзката се размива и впоследствие се разпада. При наличието на физически или социални бариери, непозволяващи на партньорите да се виждат редовно - например, ако връзката е от разстояние - тогава „влюбената фаза“ трае по-дълго от обикновено.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.