В недобрите борби по-нещастен е този, който е победил, защото от победата е изнесъл по-голям грях. Обидил те е разгневеният - спри злото с мълчание!... Не прави от врага си свой учител. Не подражавай на това, което ненавиждаш! Не бъди за гневливия като огледало, показвайки в себе си неговия образ! "
Св. Василий Велики
Никога не трябва да влизаме в спор, ако сме гневни. Тази истина вероятно е известна на всеки, но много често по време на разгорещена дискусия губим контрол над емоциите си и не можем навреме и правилно да завършим конфликта. Ето поне три причини, поради които не си струва да започнете словесна битка, ако сте във владенията на злобата.
1. Струва ви се, че всички са настроени против вас
Така работи човешкият мозък – в състояние на гняв хомо сапиенс губи контрол не само върху емоциите, но и върху убежденията си. Психолозите твърдят, че ако сте в лошо настроение, ще възприемете каквито и да е думи или жестове на опонента си като опит да ви обиди или засегне. Всичко това ще доведе до това, че ще продължите да повишавате тон и да викате на събеседника си, докато се скарате окончателно с него.
2. Вие неосъзнато разгневявате събеседника си
След половинвековни изследвания учените официално заявиха: ако вие сте гневни, то и човекът срещу вас също започва да изпитва гняв. Вероятността да не успеете да разрешите възникналия конфликт, когато сте под влиянието на емоционално отровните талази, се увеличава многократно.
3. Вие не можете да чуете опонента си
Гневът притъпява вашата рационалност. Ето защо в такъв момент мнението ви за отсрещната страна ще е много по-лошо, отколкото когато сте в спокойно и трезво състояние на ума. В пика на гневния изблик вие не сте в състояние обективно да прецените опонента си и да забележите положителните му качества. Ако по време на спора вие го възприемате като умен и харизматичен човек, проблемът изобщо няма да ви изглежда толкова сериозен и ще можете да го решите по-бързо и по-ефективно.